Leśnicy korzystają z jesiennej obfitości

W ciągu kilku jesiennych tygodni leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek zebrali trzy tony żołędzi i 300 kg nasion buka. Z nasion zostaną wyhodowane nowe drzewa.
28.07.2017 | Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek

W ciągu kilku jesiennych tygodni leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek zebrali trzy tony żołędzi i 300 kg nasion buka. Z nasion zostaną wyhodowane nowe drzewa.

Sadzonki posłużą do odnowienia powierzchni pozrębowych. Na terenie całej Polski rocznie leśnicy sadzą ponad 500 mln sadzonek młodych drzew.
Żołędzie już w tym tygodniu zostaną wysiane na kwaterach polowej szkółki leśnej, czyli pod gołym niebem. Natomiast nasiona buka poczekają do wiosny. Dopiero wtedy trafią do kaset szkółki kontenerowej. Powstaną z nich sadzonki z zakrytym system korzeniowym, czyli bryłką żyznej ziemi, która będzie chroniła ich system korzeniowy.

Dąb i buk to gatunki ciężkonasienne. Wyprodukowanie tak spektakularnych nasion wymaga dużego wydatku energii. Dlatego lata nasienne, czyli naprawdę wielkiej obfitości, zdążają się znacznie rzadziej niż u brzozy.
U gatunków ciężkonasiennych urodzaj średnio zdarza się co osiem lat.

Drzewa rosnące na otwartej przestrzeni wydają nasiona wcześniej niż te tworzące las.

Najlżejsze nasiona ma brzoza - 1000 nasion waży zaledwie 01.g, najcięższe dąb - 1000 nasion waży aż 4 kg.

Z nasion dębu można przygotować także kawę i mąkę.

Ponieważ leśnicy nie mogą tak długo czekać na obfite lata, zbioru nasion dokonują również podczas średniego urodzaju. Właśnie taki wystąpił w tym roku w lasach Nadleśnictwa Olsztynek. Gromadzenie nasion to bardzo żmudna praca. Zabiera się ręcznie tylko zdrowe, nieuszkodzone nasiona. Aby uzyskać kilogram żołędzi należy zgromadzić około 250 sztuk nasion, a kilogram bukwi to 2860 sztuk nasion.

 Ze zbiorem trzeba się spieszyć, ponieważ pożywne nasiona są przysmakiem wielu gatunków zwierząt: dzików, wiewiórek, jeleni, sójek czy gryzoni.

Nasiona są zbierane w wyselekcjonowanych drzewostanach, tzw. nasiennych, które są biofabryką nasion do produkcji sadzonek. Leśnicy odpowiadają za pozostawienie przyszłym pokoleniem polskich lasów dorodnych i zdrowych. Dlatego Lasy Państwowe stosują szereg rozwiązań, ugruntowanych prawnie, dla zachowania zasobów genowych oraz zdrowotności i witalności kolejnych pokoleń drzew, zachowując bioróżnorodność na poziomie ekologicznym i genetycznym.

Przeczytaj także o jesiennych zbiorach w Nadleśnictwie Gryfino

Drzewa to lokalny produkt, dlatego nasion nie wolno przewozić np. z zachodu Polski na wschód; zasady te zostały uregulowane w regionalizacji nasiennej.

Co ciekawe, nie wszystkie nasiona są zbierane jesienią. Najwcześniej gotowe do zbioru są nasiona wiązów. Natomiast środek lata to czas brzozy. Zima jest porą zbioru nasion drzew iglastych -  w grudniu świerka, a w styczniu i lutym sosny i modrzewia.