Leśne przesłanie dla pielgrzymów

Leśnicy z terenu RDLP w Radomiu wspólnie z młodymi pielgrzymami wybierającymi się na Światowe Dni Młodzieży, otworzyli zagrodę dla zwierząt w Arboretum w Nadleśnictwie Marcule.
28.07.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Leśnicy z terenu RDLP w Radomiu wspólnie z młodymi pielgrzymami wybierającymi się na Światowe Dni Młodzieży, otworzyli zagrodę dla zwierząt w Arboretum w Nadleśnictwie Marcule.

Pomysłodawcą utworzenia Zagrody Edukacyjnej „Nasze Zwierzęta” jest Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule, podkreślił, że nowy obiekt wpisuje się w przesłanie głoszone przez Świętego Franciszka z Asyżu dotyczące braterstwa stworzeń i pojednania człowieka z przyrodą.

Zagroda obejmuje powierzchnię 1,5 ha i jest podzielona na kwatery.  Przebywają w nich zwierzęta występujące zarówno w polskich lasach, jak i małe zwierzęta hodowane w zagrodach wiejskich. Mieszkańcami zagrody są m.in muflony, daniele, koniki polskie, bażanty łowne, bananowe i srebrzyste, zające, kuropatwy, osioł domowy, kozy domowe, kaczki mandarynki, koza afrykańska, owce qussant, czyli najmniejsza rasa owiec oraz drób ozdobny. - Na środku zwierzyńca znajduje się platforma widokowa, z której można obserwować naszych podopiecznych. Obok zagrody znajduje się także nowo utworzony skansen maszyn, gdzie przedstawiono sprzęt stosowany w gospodarce leśnej i rolnej – opowiada Hubert Ogar zajmujący się nowym obiektem.

Poświęcenia nowych miejsc dokonali włoski arcbiskup Enrico Solmi z Parmy, biskup z Ligurii oraz ksiądz Mamdouh Abu Sa-da z Palestyny. Zagroda to wspólne przedsięwzięcie nadleśnictwa, kół łowieckich „Hermes”, „Nemrod”, „Dzik”, i „Zamek”, Urzędu Miasta i Gminy w Iłży oraz ochotniczej straży pożarnej w Jedlance i Kotlarce.

W czasie pobytu w Muzeum Wsi Radomskiej, nadleśnictwa LKP Puszcza Kozienicka wraz z Nadleśnictwem Marcule zorganizowały „Baw się z nami - posmakuj Polski”. Młodzi pielgrzymi mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw, a także poznać polską kulturę i tradycję. Goście mogli skosztować owoców i miodów leśnych, ziołowych herbat i innych przysmaków, a przy okazji wymienić się spostrzeżeniami na temat  lasów oraz obejrzeć wystawę „Dary Lasów”. Podobne atrakcje zostały przygotowane także podczas innych spotkań z pielgrzymami.

Leśnicy pokazali też, że kultywują leśne tradycje. Dla młodzieży zorganizowano pokazy sokolnictwa oraz koncerty sygnalistów myśliwskch w wykonaniu miejscowych leśników – pasjonatów sztuki układania ptaków i gry na rogach myśliwskich. Pielgrzymi uczestniczyli w pokazach wabiąc ptaki i łapiąc je na rękawicę, a także próbowali sił w grze na rogu myśliwskim.

Goście odwiedzili również Źródła Królewskie w Puszczy Kozienickiej. Tam, jak zaznaczają radomscy leśnicy, przekonali się, że polskie lasy są przyjaznym miejscem dla turystów, przygotowanym do różnorodnych form rekreacji.

Łącznie, ścieżkę dydaktyczną „Królewskie Źródła” oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z Arboretum w Marculach, odwiedziło ponad tysiąc pielgrzymów. - Dotychczas nie zdarzyło się, żeby jednocześnie tak dużo zagranicznych gości przebywało na Królewskich Źródłach. Wrażenia pielgrzymów po pobycie w nadleśnictwie były bardzo pozytywne, byli zachwyceni możliwością zobaczenia polskiej przyrody. To była doskonała promocja zarówno naszego kraju, polskiej przyrody, jak i gospodarki leśnej - powiedział Artur Mazur z Nadleśnictwa Kozienice.

Młodzież odwiedziła też nadleśnictwa Chmielnik, Daleszyce, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Przysucha, Radom, Staszów, Włoszczowa i Zagnańsk. Spotkali się z leśnikami na wspólnej modlitwie na Świętym Krzyżu, Sandomierzu i Kałkowie-Godowie.