Leśne maleństwo

Strzyżyk zwyczajny to jeden z najmniejszych ptaków zamieszkujących lasy. Właśnie w marcu samce tego gatunku rozpoczynają budowę gniazd.
07.03.2019 | Izabela Janiel, Nadleśnictwo Hajnówka

Strzyżyk zwyczajny to jeden z najmniejszych ptaków zamieszkujących lasy. Właśnie w marcu samce tego gatunku rozpoczynają budowę gniazd.

Łacińska nazwa strzyżyka zwyczajnego (Troglodytes troglodytes) oznacza mieszkańca jaskini, co ma nawiązywać do budowy gniazd w miejscach ukrytych, wykrotach, skarpach a nawet w skalnych szczelinach, jak i ich wyglądu, gdyż są one budowane z mchu i wyścielane paprociami. Gniazdo strzyżyka jest naprawdę trudne do zobaczenia.

Strzyżyk zwyczajny jest jednym z najmniejszych ptaków w Europie. Osiąga wielkość ok. 10 cm, z czego aż jedną czwartą zajmuje zadarty ogon, którym strzyżyk intensywnie porusza, podczas gdy czuje zagrożenie lub jest podekscytowany.

W porównaniu do równie niewielkich krewniaków - zniczka i mysikrólika - strzyżyki są dosyć pulchne, ważą nawet kilkanaście gramów (mysikrólik osiąga wagę zaledwie 4,5 grama!).

Strzyżyk nie tylko buduje gniazdo blisko ziemi, gdyż na wysokości poniżej 2 metrów, ale także na ziemi żeruje. Co ciekawe, ok. 40 proc. leśnych ptaków lęgowych gnieździ się na ziemi i na wysokości do 2 metrów, a pozostała część wyżej.

Właśnie dno lasu gwarantuje strzyżykowi menu bogate w owady. Poza tym ptak ten żywi się także kijankami i narybkiem, po które czasem sięga pod wodę. Mały troglodyta preferuje osiedlać się w olsach i łęgach.    

To właśnie wśród opadłych liści i runa leśnego ten ruchliwy ptaszek nie jest widoczny. Strzyżyk charakteryzuje się brązowym prążkowanym ubarwieniem, obie płcie nie różnią się ubarwieniem.