Leśne inspiracje w Garbatce-Letnisku

Po raz ósmy w Garbatce-Letnisku zorganizowano międzynarodowy plener malarstwa i rzeźby. W pierwszy weekend sierpnia odbył się wernisaż prac, które powstały podczas spotkania.
28.07.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Po raz ósmy w Garbatce-Letnisku zorganizowano międzynarodowy plener malarstwa i rzeźby. W pierwszy weekend sierpnia odbył się wernisaż prac, które powstały podczas spotkania.

Na dwutygodniowy plener Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko, 2015”do Szkoły Leśnej i Drzewnej przyjechało kilkudziesięciu artystów z całego świata, wśród nich malarze i rzeźbiarze z Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Macedonii, Anglii, Tadżykistanu i Izraela oraz Polski.

Uczestnicy pleneru uważają, że w Garbatce-Letnisku wyjątkowa jest nie tylko atmosfera, ale także spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności i możliwość poszukiwania natchnienia w lesie. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń pomagają w organizowaniu objazdów po Puszczy Kozienickiej, pokazując artystom najbardziej tajemnicze i inspirujące miejsca. W efekcie część rzeźb powstaje w lesie, wśród nich wejście do lasu, które go otwiera niedaleko Garbatki autorstwa Bartłomieja Kurzeji.

Garbatka-Letnisko już w czasach przedwojennych była znaną i popularną miejscowością letniskową położoną w sercu Puszczy Kozienickiej. Jak mówi Mirosław Dziedzicki, organizator pleneru, a jednocześnie rzeźbiarz urodzony w Garbatce i dyrektor Szkoły Drzewnej i Leśnej, poprzestanie na jednym spotkaniu byłoby zmarnowaniem potencjału tamtejszej okolicy.

- Na każdego działają różne okresy w życiu, każdy jest nasycony jakąś tajemnicą w dzieciństwie, tu w Garbatce tę tajemnicę tworzą urokliwe, stare i stylowe domy, ludzie przyjeżdżający ze świata, przyroda też ma coś niezwykle przyciągającego – mówi.

Podczas niedawno zakończonego pleneru stworzył on rzeźbę nawiązującą do twórczości Andrzeja Jagodzińskiego, muzyka jazzowego pochodzącego z Garbatki pt. „Leśna, mała, nocna muzyka”.

Udział w wernisażu wielu mieszkańców Garbatki-Letnisko i okolic jest najlepszym świadectwem tego, że kultura i las mają ze sobą wiele wspólnego, a plener malarstwa i rzeźby może być łącznikiem pomiędzy tymi światami. Spotkania artystyczne w tym urokliwym miejscu na pewno będą kontynuowane.

Organizację wernisażu wsparły nadleśnictwa położone na terenie Puszczy Kozienickiej - Radom, Kozienice oraz Zwoleń. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu objęła wydarzenie patronatem honorowym. Prace będą prezentowane także podczas wystaw poplenerowych, w tym w siedzibie RDLP w Radomiu.