Leśne atrakcje na niezwykłej mapie

Dwa obiekty na terenie Lasów Państwowych - ścieżka edukacyjna „Opowieści bielika” oraz ścieżka rowerowa wokół Zalewu Sulejowskiego, znalazły się na Niemapie, czyli niekonwencjonalnym projekcie prezentującym atrakcje województwa łódzkiego.
08.09.2016 | Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Dwa obiekty na terenie Lasów Państwowych - ścieżka edukacyjna „Opowieści bielika” oraz ścieżka rowerowa wokół Zalewu Sulejowskiego, znalazły się na Niemapie, czyli niekonwencjonalnym projekcie prezentującym atrakcje województwa łódzkiego.

Ścieżka edukacyjna „Opowieści bielika” z Nadleśnictwa Bełchatów wiedzie przez leśny „stonehenge”, gdzie rozpoznaje się gatunki drzew leśnych przez dotyk, oraz sztuczne bagno. Tam też można zobaczyć modele ptaków, owadów i grzybów w skali makro oraz pień legendarnego „Dębu Cygańskiego”.

Las i przyrodę można poznać wszystkimi zmysłami, ponieważ ścieżka powstała z myślą o dzieciach niewidomych i niedowidzących. Wszystko zostało zaplanowane i wykonane na kształt leśnego pnącza, ale bez barier architektonicznych dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wzdłuż ścieżki umieszczono 11 stanowisk, na których poznawać można zwierzęta i rośliny leśne, zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, tematy dotyczące pożarów oraz wykorzystania zasobów naturalnych.

Wyposażenie stanowisk jest w części interaktywne i umożliwia uczestnikom zajęć samodzielną pracę. Zmysł dotyku i słuchu, dominują w trakcie zwiedzania kolejnych stanowisk. Do dyspozycji zwiedzających jest audioprzewodnik po ścieżce, a także przewodnik z nakładką w alfabecie Braille’a. Izba Edukacji Ekologicznej, która funkcjonuje w szkółce, również jest przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych. Leśnicy sprowadzili również spalony w 2012 r., około 900-letni „Dąb Cygański”. Nazwa pomnika przyrody, wywodzi się z legendy ludowej, według której Królowa Jadwiga na polanie pod tym właśnie dębem, przeczekała burzę w obozie cygańskim.

Druga propozycja wymieniona na NIEMAPIE to ścieżka rowerowa im. Z. Goliata wokół Zalewu Sulejowskiego, na terenie nadleśnictw Piotrków i Smardzewice. Pokonana w całości lub podzielona na etapy, pozwala zakosztować walorów kulturowych, krajoznawczych i wypoczynkowych Zalewu Sulejowskiego otoczonego lasami.

Niemapa łódzkie to ciekawa inicjatywa łódzkich mam: Małgorzaty Żmijskiej, mamy Eustachego i Joanny Studzińskiej, mamy Poli oraz wspierających je matek z regionu, które spędziły wiele dni na sprawdzaniu polecanych miejsc pod kątem dostępności i atrakcyjności dla rodzin. Ten zabawny i ilustrowany przewodnik przedstawia atrakcyjne miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, ciekawostki i regionalizmy a poprzez gry, zagadki i wyzwania, zachęca do aktywnego poznawania regionu.

- Mieszkamy tu całe życie, ale wiele miejsc odkryłyśmy dopiero teraz, na przykład Ogród Zmysłów, Giganty Mocy, ścieżkę edukacyjną „Opowieści bielika” czy Bolimów. W Niemapie łódzkie zapraszamy dzieciaki i dorosłych do ponad pięćdziesięciu miejsc. Te najciekawsze są opisane i narysowane, ale jadąc na kilkugodzinną wycieczkę zawsze warto dorzucić jeszcze kilka atrakcji po drodze – mówią pomysłodawczynie.
- To najzieleńsza z wszystkich niemap, w łódzkim jest tyle lasów i malowniczo położonych miejscowości, że zestaw kolorystyczny po prostu nie mógł być inny – dorzucają ilustratorzy.

Niemapa ma poręczny format i specjalny papier zachęcając do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania przez dzieci. Do mapy dołączona jest pocztówka z pozdrowieniami, wysyłając ją tradycyjną pocztą można podzielić się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi. Przewodnik będzie dystrybuowany podczas niedzielnego (4 września) Mixera Regionalnego. Bezpłatna wersja on-line jest również dostępna na stronie niemapa.pl.