Leśna retencja chroni też przed powodzią

Zatrzymywanie wody w lasach nie tylko przeciwdziała skutkom suszy, ale także umożliwia odebranie jej znacznych ilości w okresach intensywnych opadów deszczu. Jej nadmiar rozlewa się po lesie, przez co nie wzmaga tzw. fali powodziowej w korytach rzek.
14.07.2020 | Tomasz Maćkowiak, RDLP w Poznaniu

Zatrzymywanie wody w lasach nie tylko przeciwdziała skutkom suszy, ale także umożliwia odebranie jej znacznych ilości w okresach intensywnych opadów deszczu. Jej nadmiar rozlewa się po lesie, przez co nie wzmaga tzw. fali powodziowej w korytach rzek.

Leśnicy gospodarując w myśl zasad zrównoważonej gospodarki leśnej, realizują działania w zakresie małej retencji. Od wielu lat w lasach powstają urządzenia hydrotechniczne spiętrzające wodę tzw. zastawki oraz zbiorniki. Odtwarzane są stawy i mokradła, powstają przepusty i oczka wodne.

Istotą małej retencji jest spowalnianie odpływu wody z terenów leśnych. W ramach małej retencji nie buduje się dużych obiektów hydrotechnicznych, w postaci tam czy też dużych zbiorników wodnych. Koncentruje się natomiast na spowalnianiu odpływu wody, naśladując przy tym przyrodę. Obiekty małej retencji budowane są z kamieni, ziemi, drewna czy faszyny. Wtapiają się w leśne otoczenie, jako małe oczka wodne, mokradła bądź niskie spiętrzenia.

W 2019 r. 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wykonało ponad 150 prac z zakresu małej retencji.

Tylko w Nadleśnictwie Taczanów w latach 2007 – 2014 wykonano aż 19 różnych obiektów retencjonujących prawie 30 tys. m3 wody. Wśród tych 19 obiektów - 13 to zbiorniki wodne, a pozostałe sześć to zastawki. W aktualnej edycji programu, w latach 2016 – 2022, Nadleśnictwo Taczanów planuje wykonać osiem obiektów, w tym trzy zbiorniki wodne i pięć zastawek, które utworzą tzw. obszary zalewowe.

Natomiast Nadleśnictwo Syców w ramach programu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” współfinansowanego z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 zrealizowało:
•    dziewięć zbiorników- retencja  51 080 m3
•    pięć progów- retencja 188 m3
•    cztery zastawki - retencja 872 m3
•    po jednym przepuście z piętrzeniem - retencja 195 m3 , oraz mnichu - retencja 3758 m3.

Prace prowadzone w projekcie przełożą się na konkretne liczby, gdyż łączna objętość retencjonowanej wody zwiększyła się o 56 093  m3.

Nadleśnictwo Syców już szykuje się do kolejnych prac (w 2016 r. przystąpiło do projektu „Kompleksowa adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu-mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych", współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020). W ramach tego projektu w 2021 r. zostanie wybudowanych pięć zbiorników retencyjnych, które zgromadzą łącznie ok. 10 038  m3 wody.

mala_retencja_2020_plansza1_OST_net_szer2000px.jpg