Leśna nauka przez zabawę

W ostatnią sobotę i niedzielę września na terenie Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbył się kolejny Festiwal Nauki Małego Człowieka. Wśród stanowisk edukacyjnych nie zabrakło również leśników.
28.07.2017 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

W ostatnią sobotę i niedzielę września na terenie Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbył się kolejny Festiwal Nauki Małego Człowieka. Wśród stanowisk edukacyjnych nie zabrakło również leśników.

Festiwal Nauki Małego Człowieka to szczególne wydarzenie edukacyjne dedykowane najmłodszym mieszkańcom Warszawy. Specjalnie na tę okazję leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” przygotowali interaktywną wystawę edukacyjną. Na trawniku przed Wydziałem Fizyki zbudowali leśne miasteczko, w którym najmłodsi i ci nieco starsi mogli poznawać las wszystkimi zmysłami.
Goście festiwalu chętnie spacerowali po leśnej ścieżce zmysłów, poznawali właściwości różnych gatunków drewna i uczyli się jak zrobić „słoik życia” – samowystarczalny, zamknięty ekosystem.

Każdy z odwiedzających mógł również spróbować swych sił w piłowaniu drewna oraz wbijaniu gwoździ w pnie różnych gatunków drewna. Odważni mogli stanąć oko w oko z gigantycznym kleszczem lub mrówką, a ciekawscy podglądać życie pszczół w prawdziwej leśnej barci, poznając przy tym rolę i znaczenie tych pożytecznych owadów.

Najmłodsi pod czujnym okiem leśników z wielkim zaangażowaniem budowali drewniany domek, ucząc się przy tej okazji współpracy w grupie i poznając zastosowania drewna. Wszyscy goście z wielkim zainteresowaniem poznawali ptaki szponiaste i sowy, o których z ogromną pasją opowiadał opiekujący się nimi sokolnik.

W leśnym miasteczku nie zabrakło również słodkich, leśnych akcentów – uczestnicy festiwalu mogli spróbować przetworów z owoców leśnych oraz miodów, by przekonać się, że lasy są nie tylko źródłem drewna, ale także smacznych i zdrowych owoców, ziół i kwiatów.

Spotkanie z leśnikami było także okazją do ciekawych rozmów o polskiej przyrodzie, lasach i codziennej pracy leśników. Ekspozycja przygotowana przez Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warszawskie” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Wiedza i doświadczenia zdobyte podczas Festiwalu Nauki Małego Człowieka z pewnością wpłyną na rozwój małych odkrywców.