Lasy Państwowe na Hubertus Expo

Dwudniowe targi łowieckie właśnie odbyły się w Warszawie. Hubertus Expo to największe tego typu targi w Polsce.
27.03.2017 | TOMASZ ZIELONKA

Dwudniowe targi łowieckie właśnie odbyły się w Warszawie. Hubertus Expo to największe tego typu targi w Polsce.

Już po raz czternasty impreza w Warszawie, która odbyła się 24-26 marca, zgromadziła myśliwych i sympatyków łowiectwa z całego kraju. W tym roku na targi przyjechało aż 200 wystawców i kilkanaście tysięcy odwiedzających. To największe i najstarsze tego typu targi w Polsce, ich organizatorem jest Polski Związek Łowiecki.

Na stoiskach wystawców można było zobaczyć i kupić artykuły myśliwskie, ubiór, a nawet biżuterię, skosztować dziczyzny i wiele innych darów lasu. Imprezie towarzyszyły liczne wystawy, ekspozycje, a także konkursy i występy artystyczne.

- To święto myśliwych – mówi Diana Piotrowska, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego. -  To nie tylko impreza handlowa, ale również miejsce, gdzie myśliwi mogą się spotkać, poznać i porozmawiać w koleżeńskiej atmosferze. To także miejsce, gdzie ludzie, którzy nie są myśliwymi, mogą przyjść i poznać kulturę łowiecką. Zobaczyć jakim wielkim dziedzictwem jest łowiectwo w Polsce - dodaje.

Na otwarciu imprezy pojawili się również minister środowiska Jan Szyszko i dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Dyrektor generalny LP wyjaśnił, że łowiectwo jest częścią trwale zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Zaznaczał, że gospodarka łowiecka jest nieodzownym je elementem i jest ona prowadzona z poszanowaniem praw przyrody. 
Minister środowiska podkreślił, że wykonywanie polowań jest działalnością, która ma na celu regulowanie liczebności zwierząt łownych, a samo polowanie nie niszczy gatunków.

Na targach nie mogło zabraknąć stoiska Lasów Państwowych, na którym leśnicy z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i Leśnego Kompleksu Promocyjnego Beskid Śląski promowali wielofunkcyjną zrównoważoną gospodarkę leśną.
Na stoisku można było przeczytać materiały promocyjne i periodyki wydawane przez CILP oraz porozmawiać z pracownikami Lasów Państwowych. - Zainteresowanie jest naprawdę duże. Myślę, że odwiedzających można liczyć w tysiącach. Najczęściej odpowiadamy na pytania na temat liczebności zwierząt i ochrony zwierzyny dziko żyjącej w Polsce – powiedział Bartek Barański z CILP.

Sławomir Forystek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wraz leśnikami z nadleśnictw: Węgierska Górka, Ustroń i Wisła opowiadali o reintrodukcji głuszca w Polsce. Kolejnym tematem, o który byli często pytani leśnicy była dziczyzna. Jak zauważył Sławomir Forystek wiele osób jest zainteresowanych dziczyzną, jako zdrową żywnością, pochodzącą bezpośrednio z lasu.

Targi, zakończyły się w niedzielę, zgromadziły kilkanaście tysięcy myśliwych i sympatyków łowiectwa z całej Polski