Las Hrabeński zniszczony przez huragan

Trąba powietrzna spustoszyła, położony na Pogórzu Bukowskim, kompleks leśny Las Hrabeński. Nawałnice, które ostatnio przeszły nad Polską, spowodowały w lasach liczne szkody.
28.07.2017 | Piotr Różowicz, inżynier nadzoru Nadleśnictwo Rymanów

Trąba powietrzna spustoszyła, położony na Pogórzu Bukowskim, kompleks leśny Las Hrabeński. Nawałnice, które ostatnio przeszły nad Polską, spowodowały w lasach liczne szkody.

Trąba powietrzna, która przeszła przez bieszczadzkie Nadleśnictwo Rymanów 13 lipca, trwała zaledwie pół godziny. Jednak siła wiatru była tak duża, że zdewastowała Las Hrabeński, liczący niemal 126 ha specjalny obszar ochrony siedlisk.

Huragan uszkodził ok. cztery ha drzewostanu, natomiast straty oszacowano na niemal 500 m3 drewna. Wiatr zniszczył wiekowe buki, dęby oraz modrzewie. Potężne drzewa zostały połamane, wykręcone jak przysłowiowe zapałki.

W związku z wystąpieniem zagrożenia zdrowia i życia w miejscu wystąpienia kataklizmu, Nadleśnictwo Rymanów ostrzega przed wchodzeniem i poruszaniem się po Lesie Hrabeńskim. W najbliższych dniach nadleśnictwo przystąpi do porządkowania powierzchni i likwidacji zagrożenia.

W ciągu ostatnich kilku tygodni silne wiatry, który przeszły nad Polską zniszczyły lasy także w innych częściach kraju. Wstępnie leśnicy oszacowali, że wichury zniszczyły lub uszkodziły ponad 1 mln m3 drewna.

Lasy zostały zdewastowane m.in. na terenie regionalnej dyrekcji w Łodzi, Warszawie, Olsztynie, Radomiu czy też Białymstoku. Huragan, który przetoczył się przez województwo łódzkie, łącznie zniszczyły ponad 160 tys. m³ drewna. Najciężej dotknięte zostały nadleśnictwa na terenie RDLP w Białymstoku, czyli  Supraśl, Żednia i Dojlidy w Puszczy Knyszyńskiej – tylko tam straty oceniono na  ponad 650 tys. m3. W wielu tamtejszych nadleśnictwach uszkodzone zostały też grodzenia upraw i młodników, które zabezpieczają powierzchnie przed zgryzaniem młodych sadzonek przez zwierzynę. Naprawy wymaga ponad 30 km grodzeń.  W tej chwili robotnicy leśni usuwają połamane i przekrzywione drzewa.