Kolejne sokoły zamieszkały w olsztyńskich lasach

Po raz dziesiąty leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki wsiedlili młode sokoły wędrowne. Tym razem do specjalnych gniazd trafiło 20 ptaków.
03.06.2020 | Ewelina Godzieba, Nadleśnictwo Nowe Ramuki

Po raz dziesiąty leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki wsiedlili młode sokoły wędrowne. Tym razem do specjalnych gniazd trafiło 20 ptaków.

1 czerwca w specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych leśnicy umieścili 20 młodych sokołów. Gniazda to metalowe kosze zawieszonych na drzewach. Każdy osobnik został zaobrączkowany. Użyte do tego zostały kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Takie obrączki pozwalają na późniejszą identyfikację osobnika.

Najszybsze na świecie ptaki zamieszkały w lasach doliny Baryczy

Młode sokoły wędrowne spędzą w zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych około 10 dni. Przez ten czas będą karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostaną otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda będą stopniowo przyzwyczajać się do życia na wolności.  Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. mechanizm wdrukowania.

Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Po okresie młodzieńczych wędrówek, sokoły powracają w rejon, gdzie zostały wypuszczone i zakładają tam gniazda.

Od 2011 r. Nadleśnictwo Nowe Ramuki we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" stara się przywrócić nadrzewną populację sokoła wędrownego. Populacja tego gatunku praktycznie wyginęła w latach 60 XX wieku. Główny powód to masowe stosowanie pestycydów w rolnictwie.