Nowa wieża z widokiem na połoniny

W Bieszczadach powstanie kolejna wieża widokowa. Tym razem na przełęczy Szczerbanówka, czyli pierwszym przystanku na trasie Komańcza - Cisna, skąd już można podziwiać połoniny.
28.07.2017 | Mateusz Świerczyński, Nadleśnictwo Cisna

W Bieszczadach powstanie kolejna wieża widokowa. Tym razem na przełęczy Szczerbanówka, czyli pierwszym przystanku na trasie Komańcza - Cisna, skąd już można podziwiać połoniny.

Projektowana atrakcja ma mieć trzy poziomy obserwacyjne i dziewięć metrów wysokości, cała konstrukcja zostanie zbudowana z drewna. Leśnicy mają nadzieję, że już przed wakacjami będzie można podziwiać piękną panoramę z wieży widokowej „Szczerbanówka”.
Miejsce, w którym zostanie ustawiony obiekt nie jest przypadkowe. Punkt ten od dawna jest wykorzystywany przez turystów. Teraz dzięki inwestycji leśników z Nadleśnictwa Cisna stanie się obowiązkowym miejscem podczas bieszczadzkich wędrówek.

Nowy obiekt nie jest jedynym, który w ostatnim czasie powstał w nadleśnictwie. Pierwsza wieża została wybudowana jako zwieńczenie ścieżki widokowej „Jeleni Skok”. Obiekt ten bardzo szybko zdobył dużą popularność wśród turystów odwiedzających Bieszczady.

Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe powstaje coraz więcej obiektów, które są dla turystów dodatkową zachętą do odwiedzenia lasów. Na początku kwietnia oddano do użytku wyremontowaną wieżę widokową w Zielonym Lesie nieopodal Żar (zielonogórskie Nadleśnictwo Lipinki).
Remont tego wybudowanego w 1864 r. obiektu rozpoczął się w czerwcu w 2015 r. Za budulec posłużyły kamienie polodowcowe pochodzące z okolicy, a narożniki obramowano czerwoną cegłą z miejscowej cegielni. Uwagę zwracają odłamki rudy darniowej umieszczonej w zaprawie między kamieniami, które pełniły rolę piorunochronu, gdyż chłonęły wodę a zawartość żelaza sprawiała, ze grom uderzający w szczyt budowli był bezpiecznie odprowadzany do gruntu. Po oddaniu do użytku budowli każdy chętny może wejść na taras widokowy i obserwować zachwycająca panoramę bukowego lasu. Miejscowy leśniczy codziennie rano otwiera, a wieczorem zamyka drzwi wejściowe na wieżę.

Natomiast w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Świdnica powstało nowe miejsce postojowe wraz wieżą widokową, z której można podziwiać panoramę Wzgórz Strzegomskich, Świdnicy i Masywu Ślęży.
Od niemal trzech lat widokiem na Jezioro Kielarskie mogą również cieszyć się olsztyniacy i turyści odwiedzający Mazury. Dzięki inicjatywie leśników z Nadleśnictwa Olsztyn wybudowano tam niemal 10 – metrowy obiekt.
Warto przypomnieć, że w 2014 r. dwa nadleśnictwa: Baligród i wspominamy wcześniej Olsztyn otrzymały odznakę „Za Zasługi dla Turystki" przyznawaną przez Ministra Sportu i Turystki w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki.