Kolejna udana submisja w lubelskiej dyrekcji

Podczas dziewiątej Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień” lubelscy leśnicy sprzedali całość oferowanego surowca.
19.11.2018 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Podczas dziewiątej Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień” lubelscy leśnicy sprzedali całość oferowanego surowca.

Na plac ekspozycyjny przy Centrum Edukacyjno-Submisyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw trafiło w tym roku ponad 740 m3 drewna okleinowego i tartacznego o ponad przeciętnych cechach użytkowych.

Oferenci mogli nabyć wyselekcjonowany, najlepszy i najcenniejszy surowiec wybrany z całorocznego planu pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji LP. Obok rodzimego dębu w ofercie znalazł się również dąb czerwony i surowiec jesionowy.

Do przetargu przystąpiły 22 firmy, nie tylko z Polski, lecz także z Austrii, Czech i Estonii. Całość oferowanego surowca zakupiło łącznie 14 podmiotów. Najwięcej drewna spośród wszystkich firm (ponad 245 m3) nabyła firma z Czech. Najwyższa cena za 1 m3 dębu pochodzącego z Nadleśnictwa Strzelce wyniosła 4 210 zł.

Najwyższa w wieloletniej historii „Lubelskiej Jesieni” była osiągnięta w tym roku średnia cena sprzedanego ogółem drewna, która wyniosła ponad 2 675 zł za   m3. To ponad 300 zł więcej od rekordowej średniej, którą lubelskim leśnikom udało się zanotować w zeszłym roku.

Klienci wiedzą, że mogą znaleźć tutaj dobry surowiec podsumowuje zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. ekonomicznych Grzegorz Lenart. - Odzwierciedleniem dużego zainteresowania dębem najwyższej jakości, jest rosnąca z roku na rok cena średnia za metr sześcienny drewna. Tym razem zapotrzebowanie ze strony klientów było prawie dziewięciokrotnie większe w stosunku do ilości surowca, który przeznaczyliśmy do licytacji. Ten fakt bardzo nas cieszy i jest to dla nas dobry prognostyk przed kolejną submisją.