Kolacja bieszczadzkich mistrzów

Dzięki fotopułapce zamontowanej w lasach na terenie Nadleśnictwa Baligród udało się zarejestrować wyjątkową scenę.
28.06.2016

Dzięki fotopułapce zamontowanej w lasach na terenie Nadleśnictwa Baligród udało się zarejestrować wyjątkową scenę.

Na czarno-białym filmie, nagranym w nocy, widać dwa żerujące niedźwiedzie. Tym razem posiłkiem tych największych drapieżników stał się żubr.

Zobacz film z fotopułapki.

Nie po raz pierwszy niedźwiedzie zagrały pierwszoplanowe role w filmach leśników z Nadleśnictwa Baligród. Na początku tego miesiąca, na fotopułapkę ustawioną w okolicy Łopienki, nagrał się osobnik, który wcześniej nie był obserwowany w tamtym rejonie. Również kilka tygodni temu na profilu nadleśnictwa można było obejrzeć nagranie z niedźwiedziami, którym za plac zabaw posłużyła stara, powalona jodła.
Jak wynika z informacji RDLP w Krośnie, podlega jej Nadleśnictwo Baligród, w Bieszczadach żyje ok. 170 niedźwiedzi. W ciągu ostatnich pięciu lat (od 2010 r. do 2015 r.) populacja tego gatunku, na terenie dziewięciu nadleśnictw, zwiększyła się o ok. 50 sztuk.
Dzięki m.in. odtwarzaniu międzyleśnych sadów owocowych, jak to miało miejsce w nadleśnictwach: Cisna, Komańcza, Stuposiany i Lutowiska, niedźwiedzie mają coraz lepsze warunki bytowania.
W ramach tego projektu leśnicy odnowili ponad trzy tysiące drzew owocowych i posadzili ok. 700 nowych, najwięcej grusz i jabłoni.

Więcej o odbudowie populacji żubra w Polsce.

W Bieszczadach żyje także najliczniejsze na świecie stado żubrów bytujące w górach. Jest także drugim co do wielkości, po stadzie w Puszczy Białowieskiej, wolnożyjącym stadem w Polsce. Bieszczadzka populacja liczy ponad 300 osobników, jest to dwa razy więcej niż w 2002 r.
Stado to zostało odbudowane dzięki wysiłkom leśników. W 1963 r. na teren Nadleśnictwa Stuposiany zostało przywiezionych pięć osobników. Kolejne żubry, które utworzyły zachodnio-bieszczadzką populację, zostały przywiezione w 1976 r. do Nadleśnictwa Komańcza.

W 2012 r., również w Bieszczadach powstała  zagroda pokazowa w Mucznem, do której są sprowadzane żubry ze Szwajcarii (gospodarzami obiektu są leśnicy). Obecnie można tam oglądać 12 osobników, najstarszy z nich, byk Ksarius, ma 6 lat. Obiekt ten i jego lokatorzy cieszą się dużą sympatią i popularnością. Do tej pory zagrodę w Mucznem odwiedziło ponad 300 tys. turystów.