Kilka tysięcy pocisków spoczywa w Jeziorze Ciemnym

Opadająca w wyniku suszy woda w Jeziorze Ciemnym w lasach Nadleśnictwa Torzym odkryła tajemnicę sprzed dziesięcioleci. W jeziorze spoczywa niebezpieczny wojenny arsenał.
05.06.2020 | Michał Taszarek, Nadleśnictwo Torzym

Opadająca w wyniku suszy woda w Jeziorze Ciemnym w lasach Nadleśnictwa Torzym odkryła tajemnicę sprzed dziesięcioleci. W jeziorze spoczywa niebezpieczny wojenny arsenał.

Saperów zaalarmował jeden z mieszkańców Torzymia, który spacerując brzegiem jeziora, zauważył fragmenty pocisków wystające z wody. Patrol saperski z Krosna Odrzańskiego ocenił, że zatopiony w jeziorze arsenał jest tak pokaźny, że konieczne było wezwanie nurków minerów ze Świnoujścia.

Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych z okresu drugiej wojny światowej, głównie kalibru 80 mm. Jednak trudno powiedzieć, ile potrwa akcja, gdyż w wodzie może znajdować się jeszcze 2-3 tys. pocisków.

W akcję zaangażowani byli również funkcjonariusze policji, strażacy z OSP w Torzymiu, a także strażnicy leśni z nadleśnictwa, którzy pomagali w zabezpieczaniu terenu.

Skąd taka ilość amunicji w jeziorze? Prawdopodobnie pod koniec wojny lub tuż po jej zakończeniu pociski zostały wywiezione i celowo wyrzucone do wody.

Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Dlatego, w przypadku znalezienia pamiątek wojny, zwanych potocznie „zardzewiałą śmiercią", w żadnym wypadku nie wolno ich dotykać.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. W przypadku znalezienia niewybuchów należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie na policję,  powiadomić miejscowego leśniczego lub nadleśnictwo.

Jezioro Ciemne to jedno z urokliwych, polodowcowych jezior rynnowych, położonych pośród lasów zielonogórskiego Nadleśnictwa Torzym. Należy do najczystszych i najcenniejszych przyrodniczo w województwie lubuskim. Wraz z sąsiadującymi jeziorami, torfowiskami i lasami zostało objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 „Rynna Jezior Torzymskich”.