Kaczka o oryginalnych zwyczajach

Gągoł to kaczka zachowująca się inaczej niż jej kuzynki, gniazda zakłada w dziuplach, a nie w przybrzeżnych szuwarach. Od jakiegoś czasu populacja tego objętego ochroną gatunku wzrasta.
18.03.2019 | IZABELA JANIEL, NADLEśNICTWO HAJNóWKA

Gągoł to kaczka zachowująca się inaczej niż jej kuzynki, gniazda zakłada w dziuplach, a nie w przybrzeżnych szuwarach. Od jakiegoś czasu populacja tego objętego ochroną gatunku wzrasta.

Gągoł (Bucephala clangula) swoją angielską nazwę goldeneye duck zawdzięcza żółtemu kolorowi tęczówki, charakterystycznemu zarówno u samic, jak i samców.

Gągoł jest nietypową kaczką, gdyż zamieszkuje dziuple wydrążone w drzewach przez dzięcioła, wyścielając je własnym puchem. Często zajmują dziuple na wysokości nawet 20 m nad ziemią, z których potomstwo wyskakuje bezpośrednio do wody lub ziemię.

Gągoł dość wcześnie wraca do lęgowisk, rozciągających się od Holandii, przez Norwegię aż po Ural. To gatunek o północnym zasięgu, zimuje w zachodniej części Europy.

Toki tych ptaków zaczynają się bardzo wczesną wiosną. Kaczor widowiskowo zdobywa samicę. Wyprowadzany jest jeden lęg, zazwyczaj w maju. Jajka wysiaduje tylko samica.

Gągoły szukając pokarmu potrafią zanurkować na głębokość do 4-5 m i wytrzymać pod wodą nawet 40 sekund. Obfite upierzenie sprawia, że przed zanurkowaniem muszą mocno przycisnąć pióra do ciała, aby nabrać jak najmniej powietrza.

Od jakiegoś czasu populacja gągoła wzrasta, również we wschodniej części Polski. Przyczyniła się do tego mniejsza ilości ścieków i nawozów spływających do wód. Na terenie Nadleśnictwa Hajnówka gnieździ się w dolinie rzeki Leśnej oraz na zbiorniku w Topile. Obecnie, jak podkreślają leśnicy, na terenie nadleśnictwa może gniazdować około dziesięciu par.

Nie tylko gągoły lęgną się w dziuplach, chociaż tylko one wśród kaczek gniazdują na tak dużej wysokości i nawet w głębi lasu. Z dziupli korzystają również tracze, a także wszędobylskie krzyżówki. Chociaż te ostatnie gniazdują również ze specjalnych koszy lęgowych, montowanych przez leśników.