Już są filmy nestora fotografii przyrodniczej

Ukazało się długo wyczekiwane i wyjątkowe wydawnictwo „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego”.
28.06.2016 | Sławomir Kowalczyk, Nadleśnictwo Giżycko

Ukazało się długo wyczekiwane i wyjątkowe wydawnictwo „Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego”.

Album „Filmy Włodzimierza Puchalskiego" składa się z sześciu filmów. Cztery z nich są czarno-białe: „Na ptasiej wyspie" (1947), „Wykluwanie się i rozwój piskląt" (1948), „Wiosna" (1950), „Instynkt macierzyński ptaków" (1954); a dwa – już kolorowe: „Łabędzie jezioro" (1957), „Puszcza Białowieska" (1964). Film „Puszcza Białowieska" ukazał się w 1964 r., ale pierwsze prace nad jego scenariuszem rozpoczęły się niemal dziesięć lat wcześniej, dzięki temu znalazł się w albumie. Wszystkie filmy zostały zdygitalizowane i zrekonstruowane cyfrowo.

Szukajcie w sklepie internetowym: www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

Tomasz Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego, pracujący nad wznowieniem filmów, we wstępie do albumu pisze: Filmy są piękne, proste w konstrukcji, a ich akcja niespieszna, pozwalająca widzowi przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do krajobrazów, których już nie ma. Zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego i Janusza Czecza wciąż zachwycają doskonałością i sposobem pokazywania przyrody.

W latach 1947-1957 Włodzimierz Puchalski pracował równocześnie nad pierwszymi swoimi książkami i filmami. Ponad pół wieku później (w latach 2012-2014) staraniem Lasów Państwowych w postaci albumów wznowiono wydania najbardziej znanych książek Puchalskiego z tak zwanej zielonej serii: „Bezkrwawe Łowy" (1951), „Wyspa kormoranów" (1954), „Wśród trzcin i wód" (1955), „W krainie Łabędzia" (1956). Właśnie ukazał się kolejny album – tym razem z filmami, dokumentujący i promujący twórczość nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.