Już ruszyły Rybołowy Online

Rozpoczął się trzeci sezon z najbardziej znaną parą rybołowów w Polsce. Szuwarek i RoSzponka z Nadleśnictwa Lipka (RDLP w Pile) zapraszają na kolejny sezon transmisji z ich gniazda.
28.06.2016

Rozpoczął się trzeci sezon z najbardziej znaną parą rybołowów w Polsce. Szuwarek i RoSzponka z Nadleśnictwa Lipka (RDLP w Pile) zapraszają na kolejny sezon transmisji z ich gniazda.

W tym roku dla internatów przygotowano niespodziankę. Fani skrzydlatej pary będą mogli nie tylko obejrzeć, ale także posłuchać, co się dzieje w gnieździe.

Internauci nie powinni narzekać na nudę. Co roku para wyprowadza trzy pisklęta, które potrafią głośno upominać się o jedzenie. Młode są więc intensywnie karmione przez rodziców. W ciągu dnia dorosłe rybołowy będą przynosiły ryby kilka razy. Podczas sezonu lęgowego złowią ponad 140 kg ryb. Początkowo jedzenie będzie przynosił tylko samiec, ponieważ  samica zajmuje się rozbrykanymi pisklętami.

Pierwsze próbne loty młode ptaki będą wykonywać na przełomie czerwca i lipca, czyli po około siedmiu tygodniach od wyklucia się. Gniazdo opuszczą dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni będą jeszcze karmione przez rodziców.
Z czasem coraz rzadziej będą wracały do gniazda, ale nadal będą przebywały w jego pobliżu. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.
Ptaki dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-4 lat, łączą się w monogamiczne pary. Samce oddalają się w młodym wieku aż do 180 km od swojego gniazda rodzinnego. Natomiast samice osiedlają się w odległości nawet 230 km. Na przykład RoSzponka wykluła się w Joachmisthal w Niemczech w 2000 r., gdzie została zaobrączkowana.

Oglądaj transmisję z gniazda rybołowów.

W 2014 r. Lasy Państwowe rozpoczęły projekt transmisji online z gniazda. Codziennie życie pary obserwowało kilka tysięcy osób, a profil Rybołowy Online ma ponad cztery tys. fanów. Transmisja jest realizowana dzięki współpracy Lasów Państwowych i PSE. Obsługą techniczną transmisji zajmuje się Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Jak wynika z danych Komitetu Ochrony Orłów w Polsce gniazduje ok. 30 par rybołowów, za zachodnią granicą żyje ok. 600 par, a w całej Europie jest ok. osiem tysięcy par tych ptaków. Skąd taka duża różnica?
Przez wiele lat ptaki te uważano za szkodniki rabujące stawy rybne, dlatego często były zwalczane. Niestety nadal zdarza się, że do ptaków strzelają osoby nadzorujące stawy hodowlane.

Aby poprawić warunki bytowe rybołowa są wdrażane  projekty czynnej ochrony gatunku, polegające głównie na budowie platform lęgowych. Ptaki chętnie budują swoje gniazda na takich podstawach.

Polub profil rybołowów z Nadleśnictwa Lipka.

Zaobserwowano, że połowa polskich rybołowów przystępuje do lęgów właśnie w sztucznych gniazdach, które są montowane nie tylko na wysokich, samotnych drzewach, ale również na słupach energetycznych. Takie właśnie przytulne gniazdo (na platformie i na słupie) mają Szuwarek i RoSzponka. Na początku tego roku sztuczne platformy zamontowano także w nadleśnictwach z terenu RDLP w Poznaniu: Konstantynowo i Babki.

To nie jedyna transmisja z ptasiego gniazda. W tym roku skrzydlate reality show jest także realizowane z czaplińca, czyli kolonii czapli siwych w Nadleśnictwie Dobrocin (RDLP w Olsztynie).