Powstają leśne mieszkania wokół Jeziora Sławskiego

W lasach zielonogórskiego Nadleśnictwa Sława Śląska trwa montaż platform lęgowych, a także budek oraz koszy lęgowych. Prace są prowadzone w pobliżu Jeziora Sławskiego, które jest największym akwenem województwa lubuskiego.
04.07.2019 | Katarzyna Ziółek, Nadleśnictwo Sława Śląska

W lasach zielonogórskiego Nadleśnictwa Sława Śląska trwa montaż platform lęgowych, a także budek oraz koszy lęgowych. Prace są prowadzone w pobliżu Jeziora Sławskiego, które jest największym akwenem województwa lubuskiego.

Pojezierze Sławskie, jak podkreślają leśnicy, jest objęte formą ochrony przyrody Natura 2000, która to stanowi aż 27 proc. powierzchni nadleśnictwa, z tego 6 proc. to jeziora.

Od jakiegoś czasu okolice jeziora jest również bardzo popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców pobliskich miejscowości.  

Niestety, nie wszyscy tam przebywający są świadomi jak ważnym elementem w ochronie przyrody jest obszar Natura 2000 Pojezierze Sławskie oraz przylegające do jeziora Żurawie Bagno Sławskie. Wpływ ludzi na ten obszar jest ogromny, co oddziałuje na stan przyrody, w tym także gniazdujące tam ptaki.

W związku z wysokim poziomem antropopresji na tym terenie, nadleśnictwo postanowiło działać. W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Ochrony ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska" są działania mające na celu ochronę ptaków, w tym budowę i montaż sztucznych platform lęgowych, a także budek oraz koszy lęgowych. Projekt jest również współfinansowany przez nadleśnictwo oraz gminy Kolsko i Sława.

Programem objęto takie gatunki ptaków jak: rybołów, bielik, puchacz, sokół wędrowny, kania ruda, kania czarna, czyli duże ptaki szponiaste o specyficznych wymaganiach w stosunku, co do umiejscowienia swojego „domu”. Dla tych odrobinę mniejszych przedstawicieli awifauny, czyli sóweczki, włochatki i puszczyka, oraz dla gągoła wywieszane są budki lęgowe, dostosowane wielkością i średnicą otworu wlotowego do każdego z tych gatunków.

Natomiast najliczniejsze mieszkanki śródlądowych wód - kaczki, również doczekają się swojego azylu w postaci wyłożonych koszy lęgowych.

Aktualnie na terenie nadleśnictwa trwają prace związane z montażem platform lęgowych, jest to wyzwanie wymagające dużego doświadczenia, ponieważ każda platforma musi być umieszczona w koronie pokaźnej wielkości sosny. Wciągnięcie przyszłego gniazda wymaga od osoby montującej wejścia na wierzchołek drzewa oraz obcięcia przeszkadzających gałęzi, zarówno tych przy wciąganiu jak i w dolocie do gniazda. Prace te wykonuje wyszkolony alpinista, który w uprzęży, wyposażony w zabezpieczoną pilarkę i tzw. lisi ogon.