Jubileusz Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu

Pięćdziesiąt lat temu w Instytucie Badawczym Leśnictwa powstał Zakład Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, późniejsza Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. Przez te wszystkie lata jej pracownicy przeprowadzili wiele badań, które do dzisiaj pomagają określić zagrożenie pożarowe i skutecznie zwalczać ogień w lesie.
15.04.2013 | Bogumiła Grabowska, CILP

Pięćdziesiąt lat temu w Instytucie Badawczym Leśnictwa powstał Zakład Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, późniejsza Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. Przez te wszystkie lata jej pracownicy przeprowadzili wiele badań, które do dzisiaj pomagają określić zagrożenie pożarowe i skutecznie zwalczać ogień w lesie.

Spotkanie jubileuszowe odbyło się 11 kwietnia w siedzibie IBL w Sękocinie Starym. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Lasów Państwowych, Ministerstwa Środowiska, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, byli i obecni pracownicy oraz kierownicy placówki. Zabierający głos przedstawili historię zakładu oraz pracowni, opisali obecnie realizowane przez nią zadania i określili cele wyznaczone na przyszłość.

Trudno przecenić wkład zakładu oraz pracowni w stworzenie metodyki walki z pożarami i ochronę przeciwpożarową lasu. Wieloletnie badania prowadzone w terenie wraz z leśnikami i we współpracy z LP pozwoliły stworzyć niespotykany w skali europejskiej system ochrony przeciwpożarowej oparty na trzystopniowej kategoryzacji zagrożenia ( I kategoria oznacza zagrożenie duże, II- średnie, a III- małe). - Jest to system unikatowy w skali europejskiej. Jesteśmy z niego dumni - mówiła podczas konferencji naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP Aldona Perlińska. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom LP stawiane są za wzór, a polscy leśnicy delegowani do innych krajów europejskich, takich jak Rosja czy Grecja, jako eksperci.

Pracownia wspierała również LP podczas tworzenia i późniejszej aktualizacji Instrukcji ochrony przeciwpożarowej lasu, pomagała opracowywać technologię wykonywania pasów przeciwpożarowych, przeprowadziła badania nowych środków technicznych, inicjowała wprowadzanie łączności radiowej. Współdziałanie Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu i Lasów Państwowych doprowadziło do stworzenia Krajowego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, który jest częścią systemu obowiązującego w Unii Europejskiej. Pracownia, poprzez rozwijanie działalności informacyjno-edukacyjnej, w tym prowadzenie cyklu szkoleń dla Służby Leśnej, wspiera aktywnie Lasy Państwowe w walce z zagrożeniem pożarowym.

Zmieniające się realia przyrodnicze i organizacyjne wymuszają wprowadzanie nowych i doskonalenie starych rozwiązań. I w tym przypadku leśnikom z pomocą przychodzi pracownia. Na wprowadzenie w życie czeka już precyzyjniejsza i tańsza metoda ustalania zagrożenia pożarowego. W planach jest stworzenie oprogramowania pozwalającego na oszacowanie szkód pośrednich i bezpośrednich spowodowanych przez pożary oraz aplikacji modelu pożaru lasu. Zleceniodawcą projektów jest Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Zarówno przedstawiciele zakładu, jak i pracowni, w tym byli kierownicy prof. Tytus Karlikowski, dr Zygmunt Santorski, obecny kierownik dr Ryszard Szczygieł, jak i przedstawiciele LP, w tym odpowiedzialna za ochronę lasu w DGLP Aldona Perlińska, podkreślali w trakcie swoich wystąpień znaczenie prac badawczych jednostki w ograniczeniu szkód pożarowych w polskich lasach. - Na przestrzeni pięćdziesięciu lat zmniejszyła się średnia wielkość jednego pożaru w LP z 80 arów do około 40 arów w roku ubiegłym - opowiadała Aldona Perlińska.

W trakcie spotkania w podziękowaniu za wieloletnią pracę stanowiącą ogromny wkład w walkę z pożarami lasów w Polsce Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego uhonorowany został prof. Tytus Karlikowski, twórca i wieloletni kierownik zakładu. Kordelas powędrował natomiast w ręce obecnego dyrektora dr. hab. Ryszarda Szczygła i jego pracowników. Nagrody w imieniu dyrektora generalnego LP wręczył jego zastępca Jan Szramka.