Jesienne „Echa Leśne”

Bezpłatny kwartalnik „Echa Leśne” jest już dostępny na stronie Lasów Państwowych.
24.09.2014

Bezpłatny kwartalnik „Echa Leśne” jest już dostępny na stronie Lasów Państwowych.

Bez tytułu.png

Tematem okładkowym tego numeru jest głuszec. Od wielu lat polscy leśnicy walczą o zachowanie tego kuraka w naszych lasach. Krzysztof Fronczak („Czy głuszec nam zagra?”) przypomina historię ochrony oraz restytucji tego leśnego kuraka. Obecnie w lasach, jak wynika z szacunków leśników, żyje niewiele ponad 500 sztuk tych ptaków.

Ptaki są także bohaterami tekstu Pawła Oglęckiego, który opisuje migracyjne zwyczaje skrzydlatej braci.

Jak twierdzi autor, zima wcale nie jest „ptasią pustynią”, ponieważ na miejsce tych które odleciały, przylatują inne gatunki.

O ptakach i innych zwierzakach przebywających w leśnych ośrodku rehabilitacyjnym można przeczytać w artykule Marka Kwiatkowskiego („Dogadany ze zwierzętami”).

W tym numerze rządzi również jesień. O sosnowym borze w jesiennych barwach pisze Paweł Fabijański, a uroki jesiennego lasu na starych pocztówkach opisuje Edward Marszałek („Na starej pocztówce”). Natomiast Tomasz Kłosowski („Skąd takie kąt?”) wszystkim miłośnikom fotografii i jesiennych wędrówek po lesie podpowiadania pod jakim kątem należy robić zdjęcia, aby zachwyciły oglądających.

W tym numerze można także przeczytać artykuł Bogumiły Grabowskiej („Przywrócone naturze”) o programie odzyskiwania przez LP dawnych poligonów i terenów używanych przez wojsko. Praca leśników, tym razem przy odbudowie lasu w Nadleśnictwie Nowy Targ, została opisana przez Krzysztofa Kamińskiego („Las od nowa”).

W jesiennych „Echach” można również znaleźć tekst o poszukiwaczach skarbów („Wykop sobie skarb”), porady dotyczące wędrówek po lesie („Jak się nie zgubić?’) oraz o akcji „Wolność jest w naturze” („Do lasu po formę”).

„Echa leśne” to  bezpłatny kwartalnik wydawany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, jest dostępny w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, ośrodkach edukacyjnych i wypoczynkowych LP, siedzibach parków narodowych oraz schroniskach młodzieżowych.

Zapraszamy do lektury „Ech Leśnych”.