Jelenie śpiewają miłosne pieśni

Połowa września i pełnia Księżyca, to idealna chwila, aby posłuchać rykowiska, czyli wokalnych popisów majestatycznych jeleni.
26.07.2018 | Piotr Różański, Nadleśnictwo Nowe Ramuki

Połowa września i pełnia Księżyca, to idealna chwila, aby posłuchać rykowiska, czyli wokalnych popisów majestatycznych jeleni.

Rykowisko, czyli okres godowy jeleni przypada na drugą połowę września. To w trakcie tych nocy byki ryczą. Często zapominając nawet o jedzeniu. Przez czas rykowiska zwierzęta piją tylko wodę, dlatego tracą wtedy nawet 30 proc. masy. I tak na przykład możemy odróżnić kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki.

Polub profil Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Co ciekawe, łanie, które w tym czasie trzymają się razem, też wydają charakterystyczny odgłos tzw. ględzenie łani.

Ale to donośne pieśni godowe samców słychać nawet z odległości kilku kilometrów, ponieważ ryczący byk przekazuje informację rywalom, którzy po tym odgłosie oceniają się nawzajem. Równie ważne, jak ryki są także zapach oraz wygląd. Właśnie teraz jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostków.

Okazji do usłyszenia rykowiska można mieć całkiem dużo. Ponieważ te majestatyczne zwierzę, często nazywane królem lasów, żyje zarówno na nizinach jak i w górach. Samiec (byk) osiąga wagę ok. 160 kg. Samica (łania) jest połowę od niego mniejsza i lżejsza. Po okresie godów i ok. 240 dniach rodzi jedno, rzadko dwa młode nazywane cielętami. Rykowisko nie trwa wiecznie, ponieważ już na początku października knieja milknie.

Krzysztof Mikunda, fotograf, przyrodnik, autor audycji radiowych, który od niemal 30 lat obserwuje jelenie w naturalnym środowisku, radzi jak należy się zachować podczas obserwowania tego spektaklu:

  • w lesie najlepiej być ok. godz. 21;
  • aby nie płoszyć jeleni, warto zostawić samochód w bezpiecznym miejscu na jednym z wielu miejsc postoju pojazdów;
  • ubiór powinien być stonowany kolorystycznie;
  • należy zrezygnować z dezodorantów i innych kosmetyków o intensywnym zapachu, jelenie są płochliwe i mogą wyczuć zapach;
  • znaleźć sobie wygodne miejsce i słuchać popisów jeleni.

Ci wszyscy, którzy nie będą mieli szczęścia i nie usłyszą jelenich pieśni zawsze mogą pojechać na Konkurs Wabienia Jeleni, który zawsze odbywa się na początku września w Nadleśnictwie Nowe Ramuki.