Jagodowe eldorado [wideo]

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Świeże jagody i pierwsze grzyby, które już się pojawiły są doskonałym powodem, aby wybrać się do lasu.
14.07.2016 | Natalia Dmitrzak, Nadleśnictwo Kwidzyn

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Świeże jagody i pierwsze grzyby, które już się pojawiły są doskonałym powodem, aby wybrać się do lasu.

 

W lasach Nadleśnictwa Kwidzyn już od kilkunastu dni można spotkać zbieraczy jagód, czyli borówki czarnej. Na własne potrzeby można je zbierać bez ograniczeń, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Bardzo ważne jest by zbierać je ręcznie, w taki sposób, aby nie uszkodzić rośliny. Nie wolno używać jakichkolwiek narzędzi i urządzeń niszczących lub uszkadzających rośliny.
Przed spożyciem należy dokładnie umyć owoce, brudne jagody mogą być źródłem groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest bąblowica. Wywołuje ją drobny tasiemiec roznoszony m.in. przez lisy. Jak wynika ze statystyk epidemiologów, każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 40 nowych przypadków bąblowicy.

Jagoda to prawdziwa sezonowa królowa kulinarnych przepisów. Jej smaczne owoce mają także zastosowanie w lecznictwie. W tym numerze „Ech Leśnych” czytelnicy znajdą tekst Adama Robińskiego o różnych rodzajach borówek. W „Elementarzu zbieracza” są opisane jadalne owoce z rodziny wrzosowatych, które już teraz można zbierać w lesie. Oczywiście najpopularniejsza jest borówka czarna, ale w polskich lasach rosną także borówki brusznice czy też bagienne. Natomiast żurawina błotna czy też mącznica lekarska (jest objęta ochroną ścisłą) mają właściwości lecznicze.

Oprócz owoców borówki czarnej coraz częściej można znaleźć również grzyby. Pierwszym pojawiającym się w lesie gatunkiem, jest pieprznik jadalny, czyli kurka. Warto pamiętać, że należy unikać grzybów, których się nie zna, a w razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z atlasu grzybów lub porad leśniczego.

Wybierając się do lasu należy odpowiednio się ubrać, a także użyć preparatów odstraszających owady, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

jagód zatrzęsienie

Kto nie w lesie ten gapa! Jagód zatrzęsienie :D Przypominamy - w polskich lasach zbiór owoców runa leśnego na użytek własny jest bezpłatny i ogólnodostępny :) #las #jagoda #jagody #PrzerwaŚniadaniowa #RunoLeśne #DaryLasu #LasyPaństwowe #Warmia Maciej Chromy

Posted by Nadleśnictwo Wichrowo - Lasy Państwowe on Tuesday, July 5, 2016