Informacja o lasach przyjęta przez sejmową komisję

Posłowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 7 lutego jednogłośnie przyjęli Informację o stanie lasów oraz o realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości w 2011 roku.
08.02.2013 | Eugeniusz Pudlis, „Echa Leśne”, zdjęcie: www.sejm.gov.pl

Posłowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 7 lutego jednogłośnie przyjęli Informację o stanie lasów oraz o realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości w 2011 roku.

Dokument przedstawiał wiceminister środowiska Janusz Zaleski. - Powierzchnia leśna Polski wciąż rośnie; na koniec 2011 roku wynosiła 9,144 mln ha, co odpowiada 29,2 proc. lesistości kraju. Drzewostany liściaste stanowiły wówczas prawie 30 proc. wszystkich lasów - jest ich o 5 proc. więcej, w porównaniu do okresu tuż po wojnie - mówił.

Rośnie również przeciętny wiek drzewostanów, zwiększają się zasoby drewna na pniu; w 2011 roku mieliśmy w lasach 2,370 mld m. sześc. grubizny. Rocznie Lasy Państwowe pozyskują średnio ok. 35 mln m. sześc. drewna. W lasach wciąż żyje 31 gatunków zwierząt łownych i populacje większości z nich również rosną.

Janusz Zaleski poinformował również, że niezadowalający jest stan realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości: Lasy Państwowe mogłyby zalesiać zdecydowanie więcej gruntów. Niestety przekazywanie LP terenów będących w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych zdecydowanie zmalało i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dlatego też minister zasugerował ewentualne zwiększenie nie zmienianych od ośmiu lat dopłat za zalesianie dla prywatnych właścicieli gruntów. Osoby prywatne mają znaczący udział w zalesianiu kraju, który – dzięki podwyżce dopłat – mógłby się jeszcze zwiększyć.

Poseł Jan Szyszko (PiS) potwierdził, że polityka leśna w Polsce jest konsekwentnie i skutecznie realizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Według niego pod tym względem możemy być wzorcem, nie tylko dla leśnictwa europejskiego, ale i światowego. Stwierdził również, że leśnictwo powinno włączyć się aktywniej w działania na rzecz ochrony klimatu i pochłaniania CO2, tym bardziej, że w tym roku Polska będzie gospodarzem COP 19 - kolejnego szczytu klimatycznego.

Wiele istotnych spraw poruszyli inni posłowie. Pytali m. in. o szczegóły ewentualnego zakupu przez LP Polskich Kolei Linowych, o lokalne trudności zakupu drewna opałowego (na przykład w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej), o możliwości zmiany statusu łosia ze względu na jego przegęszczenie. Na te i szereg innych pytań odpowiadali Janusz Zaleski oraz Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.