Historia lasów w niepodległej Polsce

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie RDLP we Wrocławiu udostępniono wystawę „Lasy w Niepodległej Polsce”. Ekspozycja jest czynna do 18 maja.
10.05.2018 | Marek Zięba, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie RDLP we Wrocławiu udostępniono wystawę „Lasy w Niepodległej Polsce”. Ekspozycja jest czynna do 18 maja.

Jej przygotowanie i udostępnienie jest jednym z wydarzeń przygotowanych przez dolnośląskich leśników z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawę zadedykowano wszystkim „ludziom lasu”,  którzy na przestrzeni ostatniego wieku swoim zaangażowaniem w walkę o niepodległość, o przyrodę i dobro lasów sprawili, że są one dziś jednymi z najpiękniejszych w Europie. Ekspozycja, składająca się z siedmiu działów,  przedstawia wydarzenia z historii leśnictwa na tle historii Polski. Zwiedzającym została przybliżona historia polskich lasów podczas zaborów, a także w okresie tuż po I wojnie światowej.

W tym dziale opisano wydarzenia związane z utworzeniem w 1924 r. przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Pierwszym jego dyrektorem został Adam Loret. Następnie przybliżono czas II wojny światowej, czasy powojenne i transformacji.

Dwie ostatnie części ekspozycji poświęcono początkowi lat 90. XX w. do czasów obecnych oraz historii munduru leśnego. W ostatniej części wystawy znajdą się eksponaty przedstawiające mundury leśników do dnia dzisiejszego.
Wystawę przygotowało Nadleśnictwo Żmigród pod patronatem dyrektora RDLP we Wrocławiu. Od 1 września stanie się stałym elementem Ośrodka Edukacyjnego Nadleśnictwa Żmigród, gdzie można ją oglądać podczas prowadzonych tam zajęć edukacyjnych.