Grom zostanie wypuszczony

Leśnicy z Nadleśnictwa Rajgród wraz z KOO wypuszczą na wolność samca orła przedniego. Przez kilka ostatnich miesięcy ptak przebywał w specjalnej wolierze adaptacyjnej.
28.06.2016 | Agnieszka Henel, Nadleśnictwo Rajgród

Leśnicy z Nadleśnictwa Rajgród wraz z KOO wypuszczą na wolność samca orła przedniego. Przez kilka ostatnich miesięcy ptak przebywał w specjalnej wolierze adaptacyjnej.

Orzeł wykluł się niemal rok temu (15 kwietnia 2015 r.) w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. Na terenie zoo pisklę zostało odhodowane przez rodziców (25-letnią orlicę i 20-letniego samca z Finlandii). Dzięki opiece rodziców miał on ograniczony kontakt z człowiekiem.

Przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów, z którym od kilku lat współpracuje nadleśnictwo, wskazali je jako odpowiednie do wypuszczenia orła przedniego. Już teraz na terenie Nadleśnictwa Rajgród jest wyznaczonych wiele stref ochronnych dla innych gatunków ptaków.

Jednak wypuszczenie orła do naturalnego środowiska nie może się odbyć bez zapoznania z naturalnym otoczeniem, w którym będzie on bytował. Dlatego powstała tam woliera adaptacyjna położona na terenie leśnym. Woliera była monitorowana przez całą dobę.

Groma, bo takie imię zostało mu nadane, przywieziono do rajgrodzkiej woliery pod koniec listopada ubiegłego roku. Okres adaptacji trwał około trzy miesiące. Młody orzeł był przyuczany do polowania, tak by umiał zdobywać pożywienie w naturalnym środowisku.

Już jutro (30 marca) orzeł zostanie wypuszczony na wolność. Ptak zostanie wyposażony w nadajnik GPS, co umożliwi śledzenie na bieżąco jego dalszych losów. Leśnicy wspólnie z KOO chcą przywrócić ten gatunek przyrodzie północno-wschodniej Polski.

Jak podaje KOO w Polsce orzeł przedni jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Liczebność wynosi zaledwie 30-35 par. Większość par (ok. 85 proc.) gniazduje na południu kraju, pojedyńcze gniazdują na północy i wschodzie kraju.