Głuszce zakończyły tokowanie

Kwiecień to czas godowy u głuszców, nie tylko tych żyjących w stanie dzikim. Tokowały również głuszce w hodowli prowadzonej od ponad 20 lat w Nadleśnictwie Leżajsk.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Kwiecień to czas godowy u głuszców, nie tylko tych żyjących w stanie dzikim. Tokowały również głuszce w hodowli prowadzonej od ponad 20 lat w Nadleśnictwie Leżajsk.

- Widok tokującego koguta głuszca jest fenomenem natury - zaznacza Zenon Szkamruk, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk. - Rozpoczyna on swój taniec i koncert rano, rozkładając wachlarzowaty ogon, wyciąga szyję i stroszy pióra. Jego pieśń składa się z czterech faz: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Ten cykl powtarza wielokrotnie. Podczas szlifowania, przypominającego dźwięk ostrzonej osełką kosy, ptak głuchnie - stąd właśnie nazwa gatunku.
Wkrótce w hodowli w Nadleśnictwie Leżajsk wyklują się młode osobniki tego gatunku, które po osiągnięciu dojrzałości, będą  wypuszczone na wolność.

 Na Podkarpaciu w stanie dzikim żyje zaledwie 5-10 osobników.

Hodowlę głuszców w Nadleśnictwie Leżajsk zainicjowano w 1994 roku. Początkowo składała się tylko z wybiegów dla ptaków. Obecnie hodowla jest prowadzona w 14 zadaszonych wolierach, gdzie głuszce przebywają na piasku w sterylnych warunkach, 15 boksów oraz dwóch odchowalni dla młodych ptaków. Łączna powierzchnia obiektów hodowlanych sięga jednego hektara. Obecnie w hodowli znajdują się 23 dorosłe ptaki.

Głuszce są bardzo trudne w hodowli, a na Podkarpaciu brak jest potencjalnych miejsc do ich wsiedlania. W stanie naturalnym mają wielu wrogów; polują na nie kuny, lisy i jenoty, a także ptactwo drapieżne niszczące lęgi.

O tych pięknych ptakach można przeczytać też w Echach Leśnych".

Nadleśnictwo Leżajsk bierze aktywny udział w zasilaniu populacji głuszców w Borach Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej w ramach projektu „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus L.)". Z hodowli leżajskiej w ostatnich trzech latach na wolność wypuszczono łącznie 46 ptaków, większość w Borach Tucholskich.