Filmy przyrodnicze oczyma wyobraźni

Wzbogacony o audiodeskrypcję, wielokrotnie nagradzany film Lasów Państwowych „Dzika przyroda w sercu Europy” obejrzeli uczestnicy III Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku.
27.09.2013 | Tekst i zdjęcie: Elżbieta Trzonek, OR-W LP Bedoń

Wzbogacony o audiodeskrypcję, wielokrotnie nagradzany film Lasów Państwowych „Dzika przyroda w sercu Europy” obejrzeli uczestnicy III Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku.

Audiodeskrypcja  to specjalny komentarz, opisujący osobom niewidomym i słabowidzącym, co jest na obrazie. Komentarz opracowują specjaliści, którzy opisują filmowe zdjęcia tak, aby osoby niewidome mogły  sobie wyobrazić to, co na tych zdjęciach widać. Osoby niewidome oglądają więc normalny film, ale w przerwach między lektorem głównym albo dialogami lektor audiodeskrypcji opisuje im poszczególne filmowe sceny.

„Cieszymy się, że Lasy Państwowe dostrzegły nasze potrzeby i dzięki temu możemy teraz doświadczać lasów także filmowo”.  „Zaskoczyła mnie  różnorodność. Często słyszę o wycinaniu drzew i wyobrażałam sobie las, jako bardziej ubogi. Natomiast w tym filmie pojawiło się tyle gatunków zwierząt i  roślin, że wydaje się to imponujące. Dobrze, jeżeli nasze lasy są takie ciekawe przyrodniczo” - takie opinie pojawiły się po projekcji filmu.

Lasy Państwowe opracowały audiodeskrypcję do sześciu filmów przyrodniczych. Pomysł udostępnienia lasu osobom niewidomym zrodził się w Białymstoku, za sprawą Jarosława Krawczyka - rzecznika tamtejszej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, oraz Marcina Laskowskiego z firmy Echo MMR. Ten duet, we współpracy z Fundacją Audiodeskrypcja, w roku 2010 przygotował specjalne komentarze najpierw do trzech filmów: „Moczary i uroczyska”, „Rok w puszczy” oraz „Na skraju lasu”, a pod koniec ubiegłego roku do: „Dzikiej przyrody w sercu Europy”, „Łowów na grubego zwierza” oraz „Wycieczki do lasu”.

Zestaw  trzech ostatnich filmów, wydanych przez Lasy Państwowe z audiodeskrypcją dla niewidomych, wzbogacono o dźwiękowy słownik pojęć. Zawiera on rozbudowane opisy zwierząt, roślin i siedlisk występujących w filmie. Nowy element audiodeskrypcji uczestnicy festiwalowej projekcji w Płocku ocenili bardzo dobrze.

Na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych uczestnicy imprezy obejrzeli najlepsze polskie filmy fabularne ostatnich miesięcy, spotkali się z ich twórcami, m.in. z Leszkiem Dawidem, Dorotą Kędzierzawską, Małgorzatą Szumowską, uczestniczyli również w spektaklach teatralnych i dyskusjach. Celem festiwalu jest usuwanie barier, które w dostępie do kultury i sztuki napotykają osoby niewidome.