Fascynujący świat ślimaków

Czy ślimaki są szkodnikami? A może pozytywnie wpływają na las? Na pewno w tym roku wilgotna aura sprzyja tym mięczakom, których w lasach jest wyjątkowo dużo.
28.07.2020 | Natalia Majka, Nadleśnictwo Mrągowo

Czy ślimaki są szkodnikami? A może pozytywnie wpływają na las? Na pewno w tym roku wilgotna aura sprzyja tym mięczakom, których w lasach jest wyjątkowo dużo.

W Polsce jest 200 gatunków ślimaków, w tym około 140 gatunków lądowych. Możemy spotkać je prawie wszędzie, jednak w lasach żyją one głównie w tych liściastych, gdyż wiąże się to z glebą, po której pełzają. Mięczaki te nie lubią kwaśnego odczyny gleby oraz potrzebują węglanu wapnia, dlatego nie spotkamy go w lasach iglastych.

Ślimaki odżywiają się roślinami, grzybami, a nawet resztkami zwierzęcymi. Zwierzęta te, mimo że są całkowicie głuche i ślepe, to mają niesamowity węch. Jedzenie potrafią zlokalizować nawet z kilku metrów. Dzięki swoim zwyczajom żywieniowym mięczaki biorą udział w obiegu materii organicznej, co oznacza, że mają pozytywny wpływ na przyrodę.

Dodatkowo wydzielina ślimaków jest pożywką dla mikroorganizmów. Po co ślimaki wydzielają tyle śluzu? Robią to, aby łatwiej było im się przemieszczać. Często wykorzystują także ślady innych ślimaków, aby poruszać się szybciej. Te małe stworzonka są uznane za najwolniejsze zwierzęta, „rozpędzają się” do 7 m/godz.

Najbardziej fascynujące w życiu ślimaków jest ich rozmnażanie. Są one obojnakami, co oznacza, że mają zarówno męskie, jak i żeńskie przydatki płciowe, lecz mimo tego potrzebują drugiego osobnika do zapłodnienia.

Jak u wszystkich zwierząt zbliżenie zaczyna się od tańców godowych. Niestety, nie zobaczymy u ślimaków efektownych tańców i kolorów. Ślimaki początkowo pełzają w kręgu po śladach wydzieliny drugiego osobnika wyczuwają wszystkie informacje. Zataczają coraz mniejsze kręgi aż dochodzi do zbliżenia, podczas którego strzelają do siebie „miłosnymi strzałkami” węglanu wapnia prosto w otwory płciowe.

Później dochodzi do dotykania się osobników i wymiany plemników, w skrócie można powiedzieć, że ślimaki najpierw są kobietami, a następnie zamieniają się w mężczyzn. Takie zjawisko może trwać nawet 24 godziny. Po wszystkim każdy ślimak idzie w swoją stronę, a już po 14 dniach składają do 100 jaj, w specjalnych dołkach. Okres inkubacji, w zależności od temperatury, trwa od 12 do 25 dni.

Każdy ślimak rodzi się ze skorupką, która niekiedy dla ludzi jest niewidoczna, jak u pomrowa czarniawego, typowo leśnego ślimaka.

Skorupka rośnie wraz ze ślimakiem, lecz nie jest powiedziane, że im starszy ślimak tym jest ona większa. Mięczak będzie większy, gdy więcej je, leczy, gdy nie ma odpowiednich warunków, będzie mniejszy, a jego skorupa będzie mniejsza.

Gdy nadchodzą cięższe czasy np. zima, ślimaki zagrzebują się w ziemi, schowają do skorupy i specjalną wydzieliną zamykają pancerz.

Wiosną natomiast budzą się do życia. Jeżeli ślimaka nic nie zje ani nie zdepcze, to dożywają one zazwyczaj do 5 lat, lecz słyszano o ślimakach żyjących nawet 25 lat.   

Mimo niekorzystnych opinii ślimaki nie są takie straszne jakby się mogło wydawać. Dlatego pamiętajmy, aby podczas spacerów uważać na te fascynujące, pełzające stworzenia.