Ekologiczny Poznań, czyli POL-ECO-SYSTEM

Po raz kolejny Poznań stał się ekologiczną stolicą Polski. W dniach 27–30 października odbyły się targi POL-ECO-SYSTEM, jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska. W nowoczesnym centrum kongresowym spotkali się wystawcy z kilkudziesięciu krajów, a uczestnicy targów mogli nie tylko podnieść swoje kompetencje, ale i nawiązać nowe biznesowe kontakty.
28.07.2017 | Paweł Grądzki, CILP

Po raz kolejny Poznań stał się ekologiczną stolicą Polski. W dniach 27–30 października odbyły się targi POL-ECO-SYSTEM, jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska. W nowoczesnym centrum kongresowym spotkali się wystawcy z kilkudziesięciu krajów, a uczestnicy targów mogli nie tylko podnieść swoje kompetencje, ale i nawiązać nowe biznesowe kontakty.

Jesienne targi POL-ECO-SYSTEM to nie tylko podsumowanie roku w zakresie finansowania, przepisów czy osiągnięć we wdrażaniu nowych ekologicznych rozwiązań, ale także okazja do rozmowy i refleksji. Tegoroczna edycja była efektem połączenia w jedno wydarzenie kilku innych poświęconych ekologii. Na kompleksową ofertę wystawców z Polski i zagranicy złożyły się najnowsze trendy i prognozy dotyczące zmian w zakresie ekologii.

Liczne ekspozycje umożliwiły zwiedzającym poznanie ekoinnowacji w wielu kluczowych gałęziach przemysłu: od gospodarowania odpadami, poprzez efektywność energetyczną i uzdatnianie wody, po zrównoważony transport i emisję gazów.

Targi rozpoczęła debata „Ekologia w jedności z ekonomią – wymiar globalny”. Wziął w niej udział kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et PAX”, a towarzyszyła mu księżna Ingrid Detter de Lupis Frankopan, konsultantka Stolicy Apostolskiej w dziedzinie konfliktów zbrojnych, i biskup Damian Bryl. W debacie brał również udział minister środowiska Maciej Grabowski, który dokonał uroczystego otwarcia. Moderatorem dyskusji był prof. Andrzej Mizgajski, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Spotkanie dotyczyło najważniejszych globalnych ekologicznych kwestii, którym poświęcona jest papieska encyklika „Laudato si”.

– Cały świat jest interesariuszem biznesu. Nie można tworzyć dobrobytu bez dbałości o środowisko. Nie można tworzyć dobrobytu bez solidarności z pracownikami, którzy biorą udział w tym procesie i z ludźmi uboższymi. Każda działalność, która ma wpływ na ekologię, ma wymiar globalny i trzeba o tym pamiętać – mówił kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson.

Podkreślał, że zadaniem biznesu jest tworzenie wspólnego dobra. To usługi dla ludzi i to oni powinni być w centrum uwagi. Według kardynała „Laudato Si” to zaproszenie do dialogu i nawołuwanie do odnaleznienia równowagi dla klimatu.
– Musimy pamiętać o tym, by pozostawić po nas coś godnego naszym dzieciom i tym, którzy przyjdą na ziemię po nas. Otrzymaliśmy ziemię jako ogród. Nie zostawiajmy więc po sobie pustyni. Przesłanie „Czyńcie sobie ziemię poddaną” nadal jest aktualne, ale nie oznacza złego traktowania ziemi i przyzwolenia na to. Otrzymaliśmy surowce i paliwa, ale już naszym zadaniem jest wytworzyć z nich finalne produkty. Zróbmy to odpowiedzialnie.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele najważniejszych instytucji związanych z ochroną środowiska: Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, prof. Andrzej Mazgajski, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska, a także prezesi Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

W czasie uroczystości otwarcia wręczono aż dziewięć Złotych Medali MTP dla najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych produktów, a także nagrody Acanthus Aureus – dla 12 najlepiej zaaranżowanych stoisk – oraz Eco-Design skierowany do producentów, dystrybutorów oraz usługodawców, którzy wpisują się w nurt ekologicznego projektowania.

Statuetki Acanthus Aures powędrowały do: Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz firm: Terberg Matec Polska, PRONAR , EKOCEL, Kocher, 4 M, AK NOVA, WENDE RECYCLINGTECH, ENERIS Surowce i PELLAS X.

W konkursie ECO DESIGN, nad którym patronat objął minister środowiska, pierwszą nagrodę zdobył produkt „Tree In the Bottle” firmy Hair O’right International Corporation. Druga nagroda powędrowała do firmy enJOINER / BUK Agnieszka Bukowska za Wielofunkcyjny System Eko-Kubik. Trzecie zaszczytne miejsce zdobył produkt Trybeco Terra26 firmy TrybEco/S2 Projekt.

Kolejna edycja targów już za rok jesienią. Warto wziąć w nich udział, zwłaszcza że branża ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Tak podsumowuje targi firma InfoCredit, partner serwisu Strefa Wystawcy– Dźwignia Biznesu, dostarczający wystawcom raporty o kondycji potencjalnych partnerów handlowych.