Dzikie pszczoły wrócą do elbląskich lasów

Dzięki staraniom miejscowych leśników w lasach Nadleśnictwa Elbląg (RDLP w Gdańsku) zawisła pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna.
12.10.2017 | JAN PIOTROWSKI, NADLEśNICTWO ELBLąG

Dzięki staraniom miejscowych leśników w lasach Nadleśnictwa Elbląg (RDLP w Gdańsku) zawisła pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna.

Inicjatorem powieszenia w tamtejszych lasach kłody bartnej, jest nadleśniczy Mariusz  Potoczny. W realizację pomysłu chętnie zaangażowali się inni pracownicy - leśniczy i dwóch pracowników biurowych, tym bardziej że sami są zapalonymi pszczelarzami.

Więcej o pszczelim projekcie

Kilka miesięcy temu elbląscy leśnicy przeszli szkolenie w Nadleśnictwie Augustów, które od lat jest zaangażowane w projekt „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Dzięki leśnikom z Nadleśnictwa Augustów barcie i kłody bartne pojawiły się w puszczach: Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej.

W trakcie szkolenia leśnicy z nadmorskiego nadleśnictwa zapoznali się z sposobem dziania kłody bartnej i jej zawieszania na drzewie. Wykonali także kłodę, która została podpisana i zawisła w Puszczy Augustowskiej. Kilka dni temu leśnicy zwiesili na dębię w leśnictwie Pogrodzie własnoręcznie zrobioną kłodę bartną.

W wieszaniu pomagali im leśnicy z sąsiedniego Nadleśnictwa Kwidzyn, którzy również zamierzają wprowadzić kłody w swojej okolicy, oraz arborysta.  

Po powieszeniu na drzewie nowa kłoda bartna będzie schła do wiosny. Potem zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego, który będzie miał za zadanie zwabić rój. Leśnicy mają nadzieję, że już w przyszłym roku znajdą się pszczoły chętne do zamieszkania w nowej lokalizacji. 

Polskie leśnictwo wdraża zasady zrównoważonego gospodarowania lasem. Oznacza to, że oprócz funkcji gospodarczej – producenta drewna – Lasy Państwowe pełnią także inne role, między innymi dbają o zachowanie zasobów leśnych oraz różnorodność biologiczną.

Jednym z przykładów takich działań jest przywracanie miejsc bytowania dzikich pszczół. Ważnym elementem tego procesu jest także tworzenie bazy pokarmowej dla pszczół, dlatego w lasach są sadzone nektarodajne gatunki drzew i krzewów. Obecność tych gatunków pozytywnie wpływa także na poprawę warunków życia innych zwierząt, np. leśnych ptaków.