Dzień Walki z Depresją. Las pomaga w terapii

- Nie byłem w stanie wyjść z domu, odbierać telefonu. Zamykałem się coraz bardziej w sobie aż wpadłem w taki stan, że nie byłem w stanie zrobić już absolutnie nic – tak o swoich zmaganiach z depresją mówi Marek Plawgo, wybitny lekkoatleta, ambasador kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz drugi są partnerem kampanii społecznej.
01.10.2020

- Nie byłem w stanie wyjść z domu, odbierać telefonu. Zamykałem się coraz bardziej w sobie aż wpadłem w taki stan, że nie byłem w stanie zrobić już absolutnie nic – tak o swoich zmaganiach z depresją mówi Marek Plawgo, wybitny lekkoatleta, ambasador kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz drugi są partnerem kampanii społecznej.

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją 1 października rozpoczęła się 11. edycja kampanii, a Lasy Państwowe po raz drugi są patronem honorowym kampanii.

Organizatorzy podkreślają, że najskuteczniejszą metodą leczenia tej choroby jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Ponowie także zwracają uwagę, iż wizyta w lesie i kontakt z przyrodą mają niezwykle ważny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym na wspieranie terapii depresji. W czasie pandemii las odgrywa szczególnie ważną rolę, bo to miejsce, gdzie możemy czuć się bezpiecznie.

- Ten dotkliwy dla nas okres pokazał jak bardzo potrzebujemy natury i lasu do regeneracji sił - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Znękani niepewnością i strachem szukaliśmy dystansu społecznego i znaleźliśmy go w otoczeniu przyrody.
Obszary leśne stały się z czasem odskocznią dla „uwięzionych” w domach ludzi. Leśnicy zauważyli, że w ostatnich miesiącach wśród stałych bywalców lasów pojawiły się osoby początkujące, które potrzebują wsparcia leśników w zrozumieniu zasad funkcjonowania lasu i znajomości reguł bezpiecznego przebywania w lesie. Dlatego jesteśmy do dyspozycji wszystkich, którzy się do nas zwracają. Jestem przekonany, że las może pomagać w leczeniu depresji. Cały czas czynimy starania
, żeby wzmacniać społeczną funkcję lasu i uświadamiać społeczeństwo, że przebywanie w nim pomaga zniwelować lęk, stres, pozwala regulować sen, obniża ciśnienie a także wzmocnić koncentrację. Zapraszamy wszystkich szukających ukojenia w naturze na szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, wieże widokowe, miejsca odpoczynku, a także do naszych ośrodków wypoczynkowych.

Z najnowszych badań przedstawionych podczas inaugurującej akcję konferencji wynika, że ponad połowa pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Z powodu pandemii koronawirusa i konsekwencji z nią związanych - zarówno zdrowotnych, psychicznych, jak i finansowych - można spodziewać się wzrostu zachorowań na depresję oraz samobójstw.

By temu zapobiec Fundacja „Twarze depresji” przygotowała kampanię społeczną zachęcającą do leczenia depresji. W tych działaniach wspierają organizatorów ambasadorzy: Ewa Błaszczyk, Bożena Dykiel, Marta Kielczyk, Krzysztof Cugowski, Marek Plawgo i Piotr Zelt.

- Dla wielu osób zakażonych koronawirusem może być traumatyczna już sama wizyta personelu medycznego z „karetki COVID-owej”, który porusza się w specjalnych ubraniach ochronnych,  a także leczenie np. podłączenie do respiratora – mówi Anna Morawska-Borowiec, psycholog, pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, prezes Fundacji „Twarze depresji”. - Tacy pacjenci mają prawo czuć się jak bohaterowie filmów katastroficznych. To pozostawia piętno na psychice.

 Organizatorami kampanii są wspomniana Fundacja „Twarze depresji” oraz Forum Przeciw Depresji. Forum już od ponad 14 lat przełamuje tabu, jakie towarzyszy depresji. Prowadzone w ramach niej działania mają jeden cel – uświadomić społeczeństwu, że depresja to choroba wymagająca wsparcia specjalisty oraz leczenia. W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjno-informacyjne. Przez cały rok działa Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji przy którym dyżuruje lekarz psychiatra.