Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie”

„Bartny Kąt” w Nadleśnictwie Kozienice (RDLP w Radomiu) w miniony weekend tętnił życiem. Po raz pierwszy zorganizowano tam imprezę, która zgromadziła miłośników pszczelarstwa i bartnictwa, leśnych aktywności i przyrody. Warto pamiętać, że już 8 sierpnia jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół.
07.08.2018 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

„Bartny Kąt” w Nadleśnictwie Kozienice (RDLP w Radomiu) w miniony weekend tętnił życiem. Po raz pierwszy zorganizowano tam imprezę, która zgromadziła miłośników pszczelarstwa i bartnictwa, leśnych aktywności i przyrody. Warto pamiętać, że już 8 sierpnia jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół.

Inicjatywa jest związana z chęcią ożywienia „Bartnego Kąta”, który leśnicy utworzyli rok temu. Stworzenie tego miejsca miało być początkiem przywracania pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej.

O pszczołach i nie tylko można przeczytać w leśnym kalendarzu

Dzień Pszczół to nie tylko pokazy, warsztaty i występy. W tym dniu w ramach wydarzenia odbył się rajd rowerowy „gwiaździsty” do „Bartnego Kąta”, na który uczestnicy przyjechali zorganizowanymi grupami, ale i indywidualnie, zarówno z okolicznych miejscowości, jak i odległych miejsc, a nawet z Radomia czy Warszawy. Wielu było też takich, którzy przybyli pieszo.

Wśród atrakcji na stoiskach były degustacje miodu i pokazy produktów pszczelich, sprzętu pszczelarskiego, żywego ula przygotowane przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Koło Pszczelarzy w Kozienicach oraz leśników i pszczelarzy z Nadleśnictwa Kozienice. Leśnicy przygotowali również wystawę na temat projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe realizowanego w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Kozienicka”. Na stoisku Kozienickiego Parku Krajobrazowego można było zbudować domek dla dzikich zapylaczy, a na kolejnym stoisku  dowiedzieć się więcej na temat  roślin miododajnych. Militaria prezentowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej w Kozienicach. Dla powodzenia przyszłych miodobrań uczestnicy w pobliżu barci i pomnika pszczoły posadzili lipę.

owady_internet_CS6_2-01 (1) -1200.jpg

Leśnicy nie po raz pierwszy zaangażowali się w promowanie Dnia Pszczół, gdyż doskonale jest im znane stwierdzenie Alberta Einsteina, że od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi zostaną tylko cztery lata życia.

Nie ma w tym przesady, bowiem te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych.

Na poszukiwanie surowców do produkcji miodu najpierw wyrusza zwiadowczyni. Gdy namierzy rośliny nektarodajne, po powrocie do ula wykonuje taniec informujący o kierunku lotu, ilości i jakości pożytku. Następnie do pracy przystępują pszczoły zbieraczki, które pobierają nektar do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym.

W ulu przekazują go pszczołom robotnicom – te składają nektar w komórkach plastra, czyli w tzw. nakropie. Pszczoły, niczym miodosytnicy, przenoszą nakrop z jednej komórki plastra do drugiej, wzbogacając go w enzymy. Tak powstaje miód. Kiedy jest już dojrzały, robotnice pokrywają komórki cienką woskową warstwą – zasklepem, który chroni miód przed wilgocią, zepsuciem i zanieczyszczeniami. 

W jednym sezonie przeciętna rodzina pszczela (40 tys. robotnic) zużywa na własne potrzeby, czyli wyżywienie i przezimowanie, ok. 100 kg miodu, przy czym pszczelarz zabiera tylko nadwyżkę od 10 do 50 kg.

 

 hotel_dla_owadow_2-01- 1200.jpg

Natomiast kolejną atrakcją w „Bartnym Kącie” było poświęcenie kapliczki św. Tekli przy Królewskim Gościńcu. O tradycji związanej z jej kultem opowiedział Marcin Stańczuk, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej. Historia tej kapliczki jest niezwykła, prawdopodobnie nie ma takiej drugiej w regionie, ani w kraju – pierwotnie umiejscowionej w nieczynnej barci.

Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie” jako wspólna inicjatywa leśników, pszczelarzy i samorządowców spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i będzie stanowił stałą część oferty turystyczno-edukacyjnej w regionie.

Organizatorami wydarzenia byli Nadleśnictwo Kozienice, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, Miasto Pionki i Gmina Pionki, w współorganizatorami Kozienicki Park Krajobrazowy, Centrum Aktywności Lokalnej, Miejski Ośrodek Kultury, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Towarzystwo Rowerowe z Pionek, Muzeum Regionalne w Kozienicach, parafie w Jedlni i Cecylówce oraz PTTK Kozienice.