Dobry rok dla edukacji historycznej w lasach

Padł kolejny rekord frekwencji w Wilczym Szańcu. - W zeszłym roku byłą wojenną kwaterę hitlerowców odwiedziło 330 tysięcy turystów – podsumowuje Nadleśnictwo Srokowo, które od trzech zarządza tym obiektem.
08.01.2020 | Zenon Piotrowicz, Nadleśnictwo Srokowo

Padł kolejny rekord frekwencji w Wilczym Szańcu. - W zeszłym roku byłą wojenną kwaterę hitlerowców odwiedziło 330 tysięcy turystów – podsumowuje Nadleśnictwo Srokowo, które od trzech zarządza tym obiektem.

Dawna hitlerowska kwatera dowodzenia, czyli Wilczy Szaniec, dziś będąca obiektem edukacji historycznej i przyrodniczej, optymistycznie kończy prawie trzeci rok funkcjonowania i prowadzenia go przez leśników z Nadleśnictwa Srokowo.

Miniony już rok został zakończony frekwencją na poziomie 330 tys., jest ona większa od 2018 r. o 35 tys., co stanowi kilkanaście procent. Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami będzie można pochwalić się milionowym turystą, odkąd Lasy Państwowe w 2017 r. przejęły obiekt

Daje to powody do zadowolenia i pokazuje, że działania leśnych opiekunów obiektu trafiają w oczekiwania turystów. W tym roku rozpoczęto pierwszy etap inwestycji, które są widoczne dla odwiedzających nas turystów. Przed sezonem turystycznym zakończono przebudowę wjazdu, pawilon kasowy, przejazd kolejowy, parking dla jednośladów. 

Natomiast zmniejszenie ruchu turystycznego jesienią pozwoliło na rozpoczęcie budowy nowych tras zwiedzania. Pierwszy etap prac już zakończono i do dyspozycji turystów leśnicy oddali 1,3 km utwardzonych i oświetlonych alejek.

Było to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową i matek z dziećmi. Wymuszenie zwiedzania wybudowanymi alejkami ograniczyło także negatywny wpływ turystów na przyrodę tego fragmentu lasu.

Rozpoczynający się rok przyniesie kolejne nowości w postaci ekspozycji historycznych, np. zrekonstruowanego wnętrza baraku, w którym dokonano zamachu na Hitlera w 1944 r.

Kolejna wystawa pokaże wyniki zeszłorocznych podziemnych poszukiwań eksploratorów z zaprzyjaźnionej gdańskiej Fundacji Latebra. Kilkaset przedmiotów wydobytych podczas prac budowlanych obrazuje wyposażenie schronów, uzbrojenia kwatery, przedmioty codziennego użytku oraz instalacje podziemne. 

Ten rok będzie także rokiem budowy nowego pawilonu obsługi turystów z bogatą częścią sanitarną, biurem, sklepami, informacją turystyczną, pomieszczeniem dla przewodników.

Wilczy Szaniec to nie tylko ruiny. Gospodarze obiektu zorganizowali kilka wydarzeń o charakterze edukacyjnym, a w każdym w nich wzięło kilka tysięcy osób. Są to na przykład inscenizacje historyczne będące żywą lekcją historii i patriotyzmu, plenery artystyczne oraz współuczestnictwo w promocyjnych akcjach ogólnopolskich.   

Leśników cieszy fakt zwiększonego zainteresowania obiektem nie tylko w miesiącach wakacyjnych, obserwują zwiększony ruch jesienią i wiosną ze strony szkół korzystających z oferty przyrodniczo-historycznej, a także w miesiącach zimowych ze strony indywidualnych zwiedzających i grup zorganizowanych.