,,Do nasadzenia”. Akcja odtworzenia lasu w Nadleśnictwie Lipusz

Niemal 1,5 tys. pracowników kilkudziesięciu pomorskich firm będzie odtwarzać las na terenach dotkniętych nawałnicą sprzed dwóch lat. Planowane jest posadzenie nawet 50 tys. brzóz, modrzewi, sosen i innych gatunków.
21.10.2019 | Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz

Niemal 1,5 tys. pracowników kilkudziesięciu pomorskich firm będzie odtwarzać las na terenach dotkniętych nawałnicą sprzed dwóch lat. Planowane jest posadzenie nawet 50 tys. brzóz, modrzewi, sosen i innych gatunków.

- Razem z Lasami Państwowymi włożyliśmy w tę akcję duży wysiłek organizacyjny, ale po skali odzewu i zaangażowania ze strony firm oraz ich pracowników widać, że było warto. Satysfakcja jest podwójna, z jednej strony przyczynimy się do odtworzenia naszego lasu, z drugiej zainspirowaliśmy inne firmy do aktywnego działania w trosce o środowisko, co naszej firmie, w różnych aspektach działalności, towarzyszy już od wielu lat – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Przypomnijmy. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. potężne nawałnice, które przetoczyły się przez Polskę powaliły miliony drzew. Szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln. sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem jest gdańskie Nadleśnictwo Lipusz. Uszkodzonych zostało tam 1,8 mln m3 drzew. Dotychczas odnowionych zostało ok. 800 ha lasów, czyli ok. 20 proc. powierzchni zniszczonych w 2017 r. Do odtworzenia pozostało jeszcze ok. 3, 5 tys. ha.

Zgodnie z ustawą o lasach odnawianie zniszczonych terenów, musi być zakończone w ciągu pięciu lat, czyli do 2023 r.

- Inicjatywa „Do nasadzenia” świetnie odpowiada na nasze potrzeby – odtworzymy dzięki niej kolejne pięć ha lasów!- mówi nadleśniczy Maciej Kostka. - Warto podkreślić, że akcja Torusa to nie tylko pomoc Nadleśnictwu Lipusz w przywracaniu ekosystemu leśnego na zniszczonych terenach, to również świetna akcja społeczno-edukacyjna. Dzięki niej wiele osób – indywidualnie, ale także w gronie rodzinnym, z dziećmi – będzie mogło zobaczyć na własne oczy skutki zmian klimatycznych i przyczynić się do przywrócenia lasów.  

19 października planowany jest udział 900 osób z firmy: State Street, Laureate/OIE Support, JLL, Glencore, MOWI, SDA, ONE, Lutfhansa System Poland, Sii, Damen Engineering Gdańsk, Arla Foods, Nippon Seiki, HRnest, Rebased, LPP, Wipro, Thomson Reuters, Polski Związek Firm Deweloperskich, ING Bank Śląski oraz Torus;
26 października będzie ok. 500 osób z firm: Intel, ARROW, Jeppesen, Cognizant, Ergo Hestia, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Scandic Gdańsk, SDA, MOWI, Glencore, także Torus.

Nadleśnictwo Lipusz wielokrotnie organizowało społeczne akcje sadzenia. Wszystkie opierały się na uczestnictwie osób prywatnych. Akcja „Do nasadzenia” jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, którego uczestnikami są firmy i ich pracownicy z różnych sektorów gospodarki.

Akcja odbędzie się w dwie kolejne soboty - 19 i 26 października. W najbliższą sobotę będzie ponad 900 osób. Na pierwszą sobotę przygotowano blisko 36 tys. sadzonek brzóz, modrzewi i sosen. Każdy z tych rodzajów drzew ma swój wyznaczony i oznaczony obszar ze względu na preferowany przez nie rodzaj siedliska. Na kolejną sobotę, 26 października przygotowanych jest kilkanaście tysięcy kolejnych sadzonek.

- Za nami wiele miesięcy przygotowań, tym bardziej cieszy nas, że zbliżamy się do najważniejszego punktu i celu naszej akcji, czyli sadzenia drzew. Skala tego projektu jest bardzo duża - blisko 1500 osób, przygotowanych 50 tysięcy sadzonek. Nie możemy jednak zapominać, że potrzeby Nadleśnictwa Lipusz nadal są ogromne. Cieszę się, że ta akcja stała się bliska sercu tak wielu osób i że obok naszej inicjatywy pojawiają się już kolejne pomysły mówi Małgorzata Dąbrowska, kierownik ds. marketingu Torus.

Nie po raz pierwszy leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz uczestniczą w ciekawej akcji.

Na miejscu wydarzenia stworzonych będzie wiele punktów, gdzie np. będzie wystawiona makieta przybliżająca zjawisko przywiązania poszczególnych gatunków drzew do określonych typów siedlisk, będzie możliwość przecięcia kłody drewna i nabicia pamiątkowego napisu, odbędą się warsztaty dla dzieci z leśnymi kolorowankami, będzie też można zbadać twardość drewna.

Ponadto na uczestników czekać będzie drewniana plansza z grą, kolekcja wielkoformatowych zdjęć prezentujących ten sam fragment lasu przed i po nawałnicy z 2017 r., będą też modele grzybów czy unikatowe wyroby z drewna.

Na miejscu pojawią się „igersi", którzy będą relacjonować wydarzenie w sieci za pomocą zdjęć. Przybędą również bushcrafterzy z Bushcraft Polska i EDC, którzy wielokrotnie pojawiali się w Nadleśnictwie Lipusz, aby wspólnie z leśnikami sadzić drzewa w ramach akcji społecznych. Gołczewskie Babeczki, panie z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, zapewnią wszystkim świeżutki chleb ze smalcem i kruche ciasto.

Nie zabraknie też tradycyjnej grochówki, a jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne zapłonie ognisko, przy którym będzie można się ogrzać i upiec kiełbaski. W akcję Torusa włączyło się kilkadziesiąt lokalnych firm, a LPP i Lufthansa Systems Poland postanowiły zaangażować się jako partnerzy.

- LPP od zawsze jest związana z Pomorzem, stąd jesteśmy i tu do dziś znajduje się nasza główna siedziba. W związku z tym nie mogliśmy przejść obojętnie obok katastrofy sprzed dwóch lat. Już wtedy wsparliśmy lokalną społeczność, przekazując ponad 150 tys. na wyprawki dla osób dotkniętych tragedią. Kolejnym, naturalnym dla nas krokiem jest pomoc w odbudowie tych pięknych terenów. Cieszymy się, że możemy pomóc mówi Anna Miazga, koordynator ds. CSR w LPP.