Dary Świętokrzyskich Lasów [wideo]

Na wielkie grzybobranie do świętokrzyskich lasów - nadleśnictw: Kielce, Daleszyce, Zagnańsk oraz Łagów 21 września wczesnym rankiem wyruszyło 160 grzybiarzy. Tak rozpoczęła się pierwsza edycja plenerowej imprezy promocyjno-edukacyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.
24.09.2013 | Tekst: zdjęcia: Edyta Nowicka, RDLP Radom

Na wielkie grzybobranie do świętokrzyskich lasów - nadleśnictw: Kielce, Daleszyce, Zagnańsk oraz Łagów 21 września wczesnym rankiem wyruszyło 160 grzybiarzy. Tak rozpoczęła się pierwsza edycja plenerowej imprezy promocyjno-edukacyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Wydarzenie wpisuje się w kampanię „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Leśnicy zaprowadzili grzybiarzy na najbardziej „grzybne” lasy. Zebrano blisko 430 kg grzybów, najwięcej borowików i podgrzybków.

Po powrocie z grzybobrania leśnicy przygotowali na placu Artystów w Kielcach i na głównej ulicy - Sienkiewicza pełną atrakcji plenerową część oficjalną. Już od południa nad placem Artystów unosił się aromat zupy grzybowej; 400 litrów (aż 1400 porcji!) gotował i wydawał Grzegorz Russak wraz z leśnikami, w tym dyrektorem RDLP w Radomiu Tomaszem Sotem, oraz znanym aktorem Pawłem Królikowskim i jego żoną Małgorzatą Ostrowską-Królikowską.

Najlepsi grzybiarze chwalili się swoimi zbiorami. Wielu miało pełne kosze. Były w nich: prawdziwki, podgrzybki, maślaki, opieńki, koźlarze, kanie, a nawet rydze. Grzyboznawcy z Oddziału Edukacji i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach udzielali porad bezpiecznego grzybobrania. Grzybiarze mogli na ich stoisku obejrzeć prawdziwe okazy grzybów jadalnych i trujących i nauczyć się ich rozpoznawania. Za największe okazy na scenie przyznano nagrody. Zwycięski okaz borowika ważył 1,1 kg i został znaleziony w lasach Nadleśnictwa Zagnańsk przez Bożenę Nowakowską.

Amatorzy grzybobrania dowiedzieli się w rozmowie z państwem Królikowskimi, jak łączyć grzybobranie z rekreacją w lesie, gdzie można znaleźć grzyby oraz co z nimi zrobić. A Grzegorz Russak podzielił się kulinarną wiedzą przygotowania potraw z grzybami. Z kolei miłośnicy fotografii oglądali zdjęcia na wystawie „Leśne spotkania”, zorganizowaną przez leśników. Laureatom wręczono na scenie albumy fotograficzne i statywy oraz dyplomy.

Inne atrakcje przygotowane przez leśników dla uczestników imprezy to: inscenizacja „Grzybobrania” na podstawie fragmentu tekstu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przedstawiona przez Zespół Teatralny „Antyrama” z Kielc, rockowy koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać”, wystąpienie tegorocznej finalistki konkursu „Bajarze z Leśnej Polany” z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, animacje z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, koncert Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Wołosatki”.

Wielkim powodzeniem cieszyły się imprezy towarzyszące przy ul. Sienkiewicza: stoiska nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, wystawa Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z przyrodniczego pleneru malarskiego. Pełen gości był również jarmark świętokrzyskich producentów darów natury, również stoiska instytucji partnerskich imprezy.

Leśnicy na swoich stoiskach przygotowali leśne quizy i konkursy oraz warsztaty dla dzieci. Rozdano także kilka tysięcy drzewek.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot wręczył „Statuetkę Jodły Świętokrzyskiej” osobom, które szczególnie wyróżniły się w swej działalności dla propagowania i promowania wiedzy o lasach świętokrzyskich i przyczyniły się do rozwoju leśnictwa i lasów polskich. Statuetki otrzymali: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Wojciech Lubawski – prezydent Kielc, Zbigniew Muszczak – świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Ludwik Olczyk – właściciel firmy „Tartak Olczyk”.

Imprezę zorganizowali: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk. Partnerami „Darów Świętokrzyskich Lasów” byli: Urząd Miasta Kielce, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Edukacji i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Patronat honorowy objęli: prezydent Kielc, marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Echo Dnia, Radio Kielce, TVP Kielce.