Legendarny Bartek w 3D

Dąb Bartek doczekał się modelu 3D. To jeden ze sposobów na zachowanie obrazu Bartka, projekt ma też znacznie dla monitoringu stanu drzewa oraz edukacyjne.
28.06.2016 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Dąb Bartek doczekał się modelu 3D. To jeden ze sposobów na zachowanie obrazu Bartka, projekt ma też znacznie dla monitoringu stanu drzewa oraz edukacyjne.

W minioną sobotę prace wykonano w ramach projektu Bartek 3D. To już piąte laserowe skanowanie drzewa i trzecie w stanie bezlistnym. Prace przeprowadziło 14 studentów z Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników. Skanowanie wykonano z 12 stanowisk rozlokowanych w obrębie rzutu korony (dla uzyskania obrazu konarów) i z jednego zlokalizowanego na zewnątrz, które to „domykało” obraz od góry.

Tym razem wykorzystano skaner naziemny FARO FOCUS 3D. Przy okazji w trakcie projektu testowano różny sprzęt dla porównania dokładności.

 – Głównym celem prowadzenia projektu jest pokazanie możliwości metody skanowania naziemnego do zarchiwizowania obrazu dębu, w przyszłości z trójwymiarowego modelu będzie można odtworzyć Bartka. Ważny jest też aspekt związany z monitoringiem stanu zdrowotnego drzewa oraz edukacyjny – powiedział Paweł Hawryło, koordynator tej edycji skanowania.

Wyniki projektu można obejrzeć na stronie projektu Bartek 3D oraz na profilu.

Projekt Bartek 3D trwa od 2013 r. Realizowany jest przez konsorcjum Sekcji Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego
w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt koordynuje Laboratorium Geomatyki. Kierownikami projektu są dr inż. Piotr Wężyk, dr inż. Marta Szostak oraz mgr inż. Piotr Tompalski.

700-letni dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Jest najbardziej znanym w naszym kraju drzewem. Za „najokazalsze drzewo w Polsce" został uznany już w 1934 r. przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera. Status pomnika przyrody uzyskał 20 lat później, czyli w 1954 r.