COP24. Lasy Państwowe wyróżnione za projekt elektromobilności

Lasy Państwowe otrzymały wyróżnienie za realizację projektu, którego celem jest rozwój floty niskoemisyjnej. Podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego po raz pierwszy przyznano nagrody firmom inwestującym w przyjazny środowisku transport.
13.12.2018 | Tomasz Esman

Lasy Państwowe otrzymały wyróżnienie za realizację projektu, którego celem jest rozwój floty niskoemisyjnej. Podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego po raz pierwszy przyznano nagrody firmom inwestującym w przyjazny środowisku transport.

- Jestem bardzo wdzięczny pracownikom Lasów Państwowych, którzy uwierzyli w to, że można, dzięki swojej pracy i doświadczeniu doprowadzili do tego, że Lasy Państwowe podczas COP24 otrzymały wyróżnienie lidera elektromobilności - zaznaczył Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Lasy Państwowe, realizując założenia rządowej ustawy o elektromobilności kupiły 16 aut elektrycznych. Ten zakup, jak wielokrotnie podkreślał dyrektor generalny LP,  to element szerszych działań będących odpowiedzą na współczesne wyzwania, zwłaszcza konieczność dostosowania się do zmian klimatycznych i ograniczania niekorzystnych ich skutków.

 

Warto dodać, że LP kupując auta elektryczne poszły śladem parków narodowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chorwacji czy Niemczech. 

Podczas wtorkowej gali sześć firm uzyskało tytuł lidera, 13 kolejnych wyróżniono odznaczeniem. Nagrody zostały przyznane na podstawie badania zrealizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i PwC Polska. W badaniu wzięło udział 160 podmiotów, z czego 116 udzieliło odpowiedzi.  

Obecna podczas uroczystości wręczania nagród minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rząd pokłada wielkie nadzieje w rozwoju elektromobilności w Polsce.

 - Kolejnym krok to zbudowanie pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Mamy nadzieję, że tak jak w Norwegii, w Polsce powstanie własna marka samochodów elektrycznych – powiedziała minister.

Według minister Emilewicz w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 348 aut elektrycznych. Obecnie, jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w Polsce zarejestrowanych jest 3 tys. pojazdów elektrycznych.

Liczba zakupionych w ciągu najbliższych trzech lat aut elektrycznych może wzrosnąć, gdyż z danych wspomnianego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, już 17 proc. Polaków rozważa zakup takiego samochodu. To wzrost o niemal 5 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Coraz większa popularność aut elektrycznych przełoży się na redukcję zanieczyszczenia powietrza. Zgodnie z optymistycznymi scenariuszami rozwoju rynku, przedstawionymi w raporcie „Napędzamy Polską Przyszłość" Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Cambridge Econometrics, do 2050 r.  zarówno emisje pyłów PM10, jaki i tlenków azotu, związane z użytkowaniem aut osobowych, spadną o ok. 90 proc. Elektromobilność będzie miała również pozytywny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Jak podkreślano podczas rozmów na temat transportu niskoemisyjnego popularność tej technologii w dużym stopniu zależy od działań rządów krajów. Przykładem, który doskonale to udowadnia są Chiny. – Do końca września po ulicach Chin jeździło 2,2 mln w pełni lub częściowo elektrycznych samochodów. Taki poziom został osiągnięty dzięki rządowym dotacjom – mówiła Libo Zhou,  zastępca dyrektora ds. standaryzacji w chińskim rządzie. Aby zachęcić społeczeństwo do wyboru tego rodzaju środków transportu, w Szanghaju dofinansowanie do ładownia akumulatorów pojazdu wynosi aż 30 proc.