Choinki z lasu ozdobią miasta

W centrum miast już są ustawiane żywe choinki. Tradycyjnie, te najpiękniejsze drzewka przekazują leśnicy.
02.12.2019 | Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie, Michał Wojcieszkiewicz, Nadleśnictwo Zamrzenica

W centrum miast już są ustawiane żywe choinki. Tradycyjnie, te najpiękniejsze drzewka przekazują leśnicy.

Olsztyńska choinka już wyjechała z lasu podolsztyńskiego Nadleśnictwa Kudypy. Świerk ma prawie 20 metrów wysokości, jest gęsty i ma piękny, symetryczny pokrój. Drzewko będzie ozdabiało centrum Olsztyna. W tym roku w wyborze miejskiej choinki, jak zwykle nieocenieni okazali się leśnicy.

Świerk, który będzie stał przed olsztyńskim ratuszem rósł na skraju lasu w leśnictwie Szeląg w Nadleśnictwie Kudypy. Jak się okazuje wybór najpiękniejszego drzewa nie był łatwy. - Ważny był odcień zieleni, gęstość i oczywiście symetryczny pokrój świerka – tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy.

W nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie sprzedaż choinek rozpocznie się w połowie grudnia. W tym roku olsztyńscy leśnicy przygotują na sprzedaż ponad 11 tys. choinek. Cena za dwumetrowe drzewko to około 30 zł. Co ważne, leśnicy zapewnią także możliwość samodzielnego wyboru drzewka. W Nadleśnictwie Kudypy w ostatni weekend przed Bożym Narodzeniem będzie można przyjechać na plantację świerkową i samodzielnie wybrać i ściąć świerka, który zostanie naszą choinką. Taka forma sprzedaży cieszyła się w zeszłym roku bardzo dużym powodzeniem.

Również na Starym Rynku Bydgoszczy stanie żywa choinka, w tym roku trafi z Nadleśnictwa Zamrzenica. Przez kilka ostatnich dni, wraz z przedstawicielem firmy, która dostarczy choinkę do miejsca docelowego, leśnicy szukali odpowiedniego drzewa. Udało się.

Czwartek 28 listopada wyznaczono, jako dzień przygotowania choinki do transportu. Najtrudniejszym elementem całej operacji było ścięcie drzewa w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Po umieszczeniu choinki na specjalnej plandece rozpoczął się etap drugi – transport świątecznego drzewa do miejsca załadunku na samochód, który przewiezie choinkę na Stary Rynek. Po dotarciu do drogi wywozowej świerk został załadowany na specjalną naczepę. Nie było to łatwe, gdyż drzewo miało 17 m długości, a gałęzie wystawały poza obrys naczepy.

Cała operacja trwała prawie cztery godziny, ale udało się załadować choinkę bez żadnych uszkodzeń. W piątek 29 listopada, wczesnym rankiem, świerk wyruszył z leśnictwa Bukowiec, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica, do Bydgoszczy. Już w weekend można było podziwiać przepiękną choinkę prosto z Borów Tucholskich.