Choinki Nadziei rozbłysły w Polsce

Już po raz 11. Fundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe zaprosiły na „Choinki Nadziei". Inauguracja akcji odbyła się w samo południe 24 listopada na placu Zamkowym.
28.07.2017 | Paweł Grądzki

Już po raz 11. Fundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe zaprosiły na „Choinki Nadziei". Inauguracja akcji odbyła się w samo południe 24 listopada na placu Zamkowym.

Tuż obok Kolumny Zygmunta stanęło siedem choinek, które specjalnie na uroczysty początek akcji zostały dostarczone przez leśników.

Uczniowie z warszawskich szkół najpierw ubrali drzewka w wykonane z surowców wtórnych ozdoby, a następnie rozświetlili je, pedałując na czterech specjalnych rowerach. Wytworzony w ten sposób prąd, zasilił energooszczędne oświetlenie choinek. Po warszawskiej inauguracji drzewka trafią do domów dziecka i domów opieki społecznej. Wydarzenie, jak tłumaczyli przedstawiciele Fundacji, nawiązuje do tradycji świątecznych, a także promuje edukację ekologiczną.

- Namawiamy młodych ludzi to tego, aby wspólnie udekorowali świąteczne drzewka, które dostają od Lasów Państwowych – wyjaśnił podczas inauguracji akcji Wojciech Owczarz, szef Fundacji Ekologicznej Arka.

Wszyscy mali pomocnicy otrzymali od Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, koordynatora akcji, specjalne prezenty – leśne kolorowanki, gry edukacyjne oraz koszulki z logo LP.

Po uroczystej inauguracji drzewka ruszą w tour po Polsce. Na początku odwiedzą Opole, Kraków, Rzeszów, Bydgoszcz, Kielce i Bielsko-Białą. W każdym z tych miast uczniowie będą mogli wytworzyć prąd do oświetlenia świątecznych drzewek.

Podczas trasy będą promowane kolejne działania przygotowywane w szkołach i realizowane przed okresem świątecznym. Jej celem jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych do organizowania świątecznej akcji w swoich miejscowościach.

- Nasza akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Dlatego zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy również tzw. ekologiczne święta: zachęcamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek i nie marnowania jedzenia – tłumaczył Owczarz

Fundacja Ekologiczna ARKA razem z Lasami Państwowych i szkołami podstawowymi organizuje akcję od 2005 r. Wspólna inicjatywa cieszy się dużą popularnością, co roku angażuje się w nią kilka tysięcy młodych Polaków.