Centrum Promocji Leśnictwa otwarte [wideo]

W sobotę 24 września podkarpaccy leśnicy obchodzili Święto Lasu, które tym razem było okazją do otwarcia nowo powstałego Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, które będzie działać w zmodernizowanym dawnym hotelu robotniczym i pawilon wystawowy mieszczący ekspozycję fauny i flory bieszczadzkich lasów.
28.07.2017 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

W sobotę 24 września podkarpaccy leśnicy obchodzili Święto Lasu, które tym razem było okazją do otwarcia nowo powstałego Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, które będzie działać w zmodernizowanym dawnym hotelu robotniczym i pawilon wystawowy mieszczący ekspozycję fauny i flory bieszczadzkich lasów.

Rozpoczęto mszą świętą w niedawno zbudowanym drewnianym kościółku. Po zakończeniu nabożeństwa, przewodniczący Koncelebrze JE ks. Abp Józef Michalik został uhonorowany Kordelasem Leśnika Polskiego, który przyznała i wręczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Symbolicznego przecięcia jedlinowego warkocza przy pomocy tradycyjnych siekier leśnych, toporów ciesielskich i bojowych, dokonali: dr Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP, Witold Lechowski, wicewojewoda podkarpacki, Waldemar Szumny, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie i Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP.

 

 

Była też tradycyjna wiecha zatknięta przez Stanisława Materniaka, prezesa Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, jako głównego wykonawcy obiektu.

Aktu poświęcenia Centrum dokonał Abp Józef Michalik w asyście duszpasterza leśników ks. Tadeusza Gramatyki i ks. Marka Typrowicza, miejscowego proboszcza.

W trakcie krótkiego spotkania w sali konferencyjnej dyrektor Grażyna Zagrobelna wręczyła tablice urzędowe nadleśniczemu Janowi Mazurowi. Goście złożyli swoje autografy w wyłożonej księdze pamiątkowej.

Uroczystości oficjalne odbyły się w ustawionej przy CPL hali namiotowej, która mogła pomieścić wszystkich 350 gości.

Po słowach powitania wygłoszonych przez nadleśniczego Jana Mazura, głos zabrała dyrektor Zagrobelna, która odniosła się do kilku kwestii historycznych, jak również bieżących w działalności podkarpackich nadleśnictw. Mocno zaakcentowała społeczne wsparcie dla Lasów Państwowych udzielone przed kilku laty przez środowiska patriotyczne.

Z kolei dr Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP, skupił się w swym wystąpieniu na najważniejszych obecnie sprawach dla skutecznej działalności leśnictwa przy dużych oczekiwaniach społecznych i jednoczesnych mocnych naciskach ekocentrystów na obniżenie pozyskania. Wyjaśnił też wiele kwestii związanych z Puszczą Białowieską i toczącą ją "choroba nowotworową" - jak określił skutki klęski w drzewostanach świerkowych Puszczy.

Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień głos zabierali goście: wicewojewoda Witold Lechowski, Waldemar Szumny, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP, Bogusław Famielec, były dyrektor RDLP w Krośnie, Jarosław Celen, dyrektor Lasów Państwowych Ukrainy we Lwowie, Franciszek Maresz z przedstawicielami Okręgowych Rad Łowieckich z Rzeszowa, Krosna i Przemyśla. Gremialnie z gratulacjami pospieszyli też obecni na uroczystości dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP z różnych stron kraju. Jako ostatni głos zabrał Adam Pilch, dziekan korpusu nadleśniczych, który w imieniu szefów podkarpackich nadleśnictw przekazał na rzecz Centrum Promocji Leśnictwa obraz z artystyczną wizją panoramy Bieszczadów.

Po części oficjalnej odbył się koncert fortepianowy muzyki Szopena i Paderewskiego w wykonaniu Małgorzaty Zarębińskiej i Piotra Gródeckiego. Z kolei w godzinach wieczornych zaprezentowano diaporamę "Z dziejów leśnictwa w Bieszczadach" ilustrowaną muzycznie kompozycjami Ireneusza Zarębińskiego, w autorskim wykonaniu.

Przez cały dzień w sali konferencyjnej można było oglądać filmy przyrodnicze Mariusza Nędzyńskiego, zaś w korytarzach obiektu wystawę znakomitych fotografii autorstwa Mateusza Matysiaka, obrazujących tajemnicze życie bieszczadzkiej fauny.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół sygnalistów leśnych przy RDLP w Krośnie, działający od tego roku, utworzony przez leśników, pracowników nadleśnictw z regionu.