Cała Polska sprząta lasy

Ponad 3500 worków z odpadkami zebrano już w ramach organizowanej przez fundacji Arka akcji „365 reklamówek śmieci”. Wciąż jest czas, aby przyłączyć się do kampanii.
12.02.2018 | Fundacja Arka

Ponad 3500 worków z odpadkami zebrano już w ramach organizowanej przez fundacji Arka akcji „365 reklamówek śmieci”. Wciąż jest czas, aby przyłączyć się do kampanii.

Niestety pomimo obowiązywania „ustawy śmieciowej” leśnicy każdego roku muszą wydawać około 15 milionów złotych na sprzątanie naszych lasów. Dlatego tak ważna jest edukacja osób odwiedzających lasy.

Motorem napędowym akcji było postanowienie prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciecha Owczarza, który sam w ciągu roku chciał zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. W ten sposób ma on zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

 Akcja „365 reklamówek śmieci” została wybrana przez czytelników portalu ulicaekologiczna – Kampanią społeczną roku 2015. 

Udało się mi zebrać dokładnie 373 reklamówki śmieci, a w całej akcji zebraliśmy ich ponad 3500. Odbyło się także kilkanaście akcji edukacyjnych. W edukację ekologiczną towarzyszącą akcji angażowały się szkoły i organizacje z całej Polski. Dlatego akcję chcemy kontynuować – mówi Wojciech Owczarz.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z największych plag ekologicznych! Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Akcja „365 reklamówek śmieci” ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.

Istotna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów).


Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70% śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1%. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów .

Do akcji „365 reklamówek śmieci”może przyłączyć się każdy. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek.