Cała Polska czyta drzewom

Na warszawskim Polu Mokotowskim w piątek odbył się niecodzienny happening. W ramach Święta drzewa aktorzy, dziennikarze i politycy czytali bohaterom tego dnia wybrane przez siebie książki. Do akcji przyłączyli się także leśnicy z innych części kraju.
28.07.2017 | CILP

Na warszawskim Polu Mokotowskim w piątek odbył się niecodzienny happening. W ramach Święta drzewa aktorzy, dziennikarze i politycy czytali bohaterom tego dnia wybrane przez siebie książki. Do akcji przyłączyli się także leśnicy z innych części kraju.

Bartłomiej Topa czytał wiersze Haliny Poświatowskiej, Maja Ostaszewska „Wydrążonych ludzi” T.S. Eliot, minister Maciej Grabowski fragment encykliki papieża Franciszka „Laudator Si”, a Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki „Powrót do Eurydyki” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

- Niech słowa pisarzy i poetów będą dla nas inspiracją do podjęcia realnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego zachęcał Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, który także zaprezentował fragment wybranej przez siebie książki. - Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi.

Happening w warszawskim parku był jednym z wielu wydarzeń, które towarzyszyły temu dniu. Uczestnicy warszawskiej inauguracji akcji posadzili również drzewa. Wśród sadzonek znalazły się kasztanowce czerwone, śliwy i jesiony. Następnie w gmachu Biblioteki Narodowej odbyła się gala rozdania nagród dla najaktywniejszych organizatorów lokalnych obchodów Święta Drzewa. Laureatom zostały wręczone nagrody Czarodziejskiego Drzewa oraz Pegaza, dla najbardziej zaangażowanych uczestników akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” uratowano 59 koni, często chorych i zaniedbanych, które zostały przeznaczone na rzeź.

Wśród nagrodzonych znalazła się mokotowska Szkoła Podstawowa nr. 307 im. Króla Jana III Sobieskiego, gdzie uczniowie zebrali 8,5 tony makulatury. W ogólnopolskiej akcji wzięło udział 125 szkół, zebrano ok. 400 ton tego surowca.

Podczas uroczystości wręczono również statuetkę Drzewa Roku. Odebrali ją przedstawiciele gminy Ruda-Huta, gdzie rośnie zwycięzca tegorocznej edycji konkursu – dąb Bolko.

W obchody Święta Drzewa włączyło się również Nadleśnictwo Kudypy (RDLP w Olsztynie), gdzie 9 października do zawitało ponad 300 uczniów podstawówek. Mimo mroźnego poranka wszyscy ochoczo zwiedzili Leśne Arboretum Warmii i Mazur. Po wizycie w ogrodzie botanicznym wszystkie grupy udały się na Kudypską Polanę. Tam odbyła się główna część obchodów Święta Drzewa. Na początku nagrody odebrali laureaci konkursu plastycznego „Moje Drzewo”, następnie każda ze szkół zaprezentowała na scenie krótki program artystyczny o tematyce związanej z lasem. Chętni wystartowali również w biegach przełajowych. Podsumowaniem tego dnia było wspólne sadzenie drzew.

Tutaj można obejrzeć zdjęcia z innych nadleśnictw: Oborniki, Kościerzyna, Jeziory Wysokie, Tomaszów, Radomsko.

To jest już 13. Święto Drzewa organizowane przez Klub Gaja, partnerem strategicznym organizacji są Lasy Państwowe.

W ciągu tych kilkunastu lat w programie uczestniczyło ponad 600 tys. osób, posadzono także ponad 740 tys. drzew i zebrano 3500 ton makulatury!