Budynek Nadleśnictwa Elbląg czeka na głosy

Jeszcze do 3 sierpnia można głosować na siedzibę Nadleśnictwa Elbląg, która to bierze udział w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
02.07.2020

Jeszcze do 3 sierpnia można głosować na siedzibę Nadleśnictwa Elbląg, która to bierze udział w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Siedziba gdańskiego Nadleśnictwa Elbląg znajduje się w wybudowanym w XIX w. dworze Augusta Abbega, radcy handlowego i byłego konsula królewskiego.

Nadleśnictwo Elbląg w latach 2017-2019, ze środków własnych oraz pod opieką i według wskazań konserwatora zabytków (w 1995 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków) przeprowadziło gruntowną modernizacje budynku. Zachowując styl architektoniczny, kompleksowo przebudowano wnętrza nadając im nowoczesny i funkcjonalny charakter.

Zagłosuj na budynek Nadleśnictwa Elbląg

Co ważne, dzięki tym pracom poprawiono stan techniczny budynku. Wymieniono pokrycie dachowe wraz z częściową wymianą elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Całość konstrukcji drewnianej poddano zabiegom grzybobójczym i owadobójczym. Wymieniono również wiele elementów konstrukcyjnych starych stropów drewnianych. Zastosowane zostały ekologiczne, nowoczesne technologie (ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła gruntowa i powietrzna oraz energooszczędne oświetlenie ledowe, instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewna z krzyżowym wymiennikiem odzyskującym ciepło z powietrza usuwanego). Została odnowiona również elewacja budynku.

Jak już wspomnieliśmy, budynek powstał w XIX w.  na terenie majątku mieszczańskiego usytuowanego w lesie Vogelsang. Następnie dwór przekształcono w zajazd, a jego otoczenie komponowano w sposób typowy dla uzdrowisk. W 1882 r. nastąpiło wyraźne rozgraniczenie parku dworskiego od miejskiego. Po I wojnie światowej ustanowiono w dworze siedzibę nadleśnictwa.

Mimo wielu zmian po 1945 r. obiekt zachował walory przestrzenne i architektoniczne. Jego położenie na styku z parkiem miejskim „Bażantarnia’’ powoduje utożsamianie obydwu zespołów zieleni – jako jednego kompleksu. Zespół dawnego parku dworskiego reprezentuje odmienne wartości przede wszystkim ze względu na zachowany budynek dworu posiadający indywidualne wartości architektoniczne, bardzo dobrą ekspozycję widokową, będącą wizytówką całej „Bażantarni”.


Zdekomponowana w latach powojennych część północna parku dworskiego poprzez wybudowanie zaplecza gospodarczego (garaże, magazyny drewniane), obecnie uporządkowano, stare i nieestetyczne budynki rozebrano, a na ich miejsce powstały obiekty komponujące się z budynkiem pałacu i parkiem pałacowym.