Bielik już cieszy się wolnością [wideo]

Dwa tygodnie, tyle trwała kuracja młodego bielika. 1 sierpnia ptak został wypuszczony na wolność przez leśników z Nadleśnictwa Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie).
28.07.2017 | Łukasz Paprocki, Nadleśnictwo Stare Jabłonki

Dwa tygodnie, tyle trwała kuracja młodego bielika. 1 sierpnia ptak został wypuszczony na wolność przez leśników z Nadleśnictwa Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie).

Kilkanaście dni temu ptak został znaleziony na terenie leśnictwa Gąsiory, nieopodal Jeziora Gąsiory II. Pechowca ratowała leśniczy Lilia Neugebauer, która o osłabionym ptaku dowiedziała się od mieszkańca niedalekiej wsi.
Bielik siedział na ziemi, był mokry, zmęczony i nie uciekał na widok człowieka
.
Po wstępnych oględzinach został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn.

Tam trafił pod opieką specjalistów, którzy na co dzień zajmują się podobnymi przypadkami. Prawdopodobnie nieszczęśnik próbował złapać zbyt dużą rybę i wpadł do wody. Na szczęście udało mu się dotrzeć do brzegu jeziora.
- Ptak był nie tylko bardzo osłabiony i wyziębiony, ale miał też uszkodzone skrzydło i nie mógł latać - relacjonuje Lilia Neugebauer, leśniczy.

W Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przeszedł badania weterynaryjne i został odkarmiony. Kuracjusz po kilkunastu dniach opieki czuł się już dobrze, dlatego zadecydowano o jego powrocie do natury.
- Uznaliśmy, że stan zdrowia młodego bielika jest już na tyle dobry, że pozwala na jego powrót do naturalnego środowiska - powiedział Ryszard Grzywiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Stare Jabłonki.
W poniedziałek, 1 sierpnia bielika wypuszczono na wolność w pobliżu miejsca, w którym został znaleziony.


W Polsce bielik jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. To największy ptak szponiasty północnej Europy. Wbrew powszechnej opinii nie jest orłem, jest zaliczany do rodziny jastrzębiowatych. Bieliki budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Takie konstrukcje mogą ważyć nawet ponad tonę.