Akcja „Do nasadzenia”. Ochotnicy nie zawiedli

Niemal 6 ha odnowiono podczas sobotniej akcji w Nadleśnictwie Lipusz (RDLP w Gdańsku). We wspólnym z leśnikami sadzeniu drzew wzięli udział pracownicy pomorskich firm.
21.10.2019

Niemal 6 ha odnowiono podczas sobotniej akcji w Nadleśnictwie Lipusz (RDLP w Gdańsku). We wspólnym z leśnikami sadzeniu drzew wzięli udział pracownicy pomorskich firm.

Ochotnicy podczas akcji „Do nasadzenia” pracowali w leśnictwie Zdroje. Przeznaczona na pierwszą z dwóch sobotnich akcji powierzchnia po #huragan100lecia obejmowała obszar blisko 5 ha.

I jak relacjonowali leśnicy po przerwie, mimo że większość już została zasadzona, ochotnicy nie zamierzali spocząć na laurach i chętnie przystąpili do dalszego sadzenia.

W akcji 19 października wzięło udział 900 osób z pomorskich firm. Leśnicy przygotowali blisko 36 tys. sadzonek brzóz, modrzewi i sosen. Każdy z tych rodzajów drzew miał swój wyznaczony i oznaczony obszar ze względu na preferowany przez nie rodzaj siedliska. Kolejna wspólna akcja jest zaplanowana na sobotę, 26 października. Tym razem weźmie w niej udział ok. 500 osób.

Przypomnijmy. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. potężne nawałnice, które przetoczyły się przez Polskę powaliły miliony drzew. Szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln. sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem jest gdańskie Nadleśnictwo Lipusz. Uszkodzonych zostało tam 1,8 mln m3 drzew. Dotychczas odnowionych zostało ok. 800 ha lasów, czyli ok. 20 proc. powierzchni zniszczonych w 2017 r. Do odtworzenia pozostało jeszcze ok. 3, 5 tys. ha.

Zgodnie z ustawą o lasach odnawianie zniszczonych terenów, musi być zakończone w ciągu pięciu lat, czyli do 2023 r.