„Skrzydła św. Rafała Archanioła” dla katowickich leśników

Osiem nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach sfinansowało specjalną wiatę rekreacyjną dla podopiecznych ośrodka w Rusinowicach. 30 września została ona oficjalnie oddana do użytku.
02.10.2018 | Jacek Derek, RDLP w Katowicach

Osiem nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach sfinansowało specjalną wiatę rekreacyjną dla podopiecznych ośrodka w Rusinowicach. 30 września została ona oficjalnie oddana do użytku.

- Cieszymy się, że mogliśmy pomóc, otworzyć swoje serca na potrzeby innych osób, które potrzebują wsparcia – powiedział Adam Chudzik, nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin. – Życzę wszystkim podopiecznym, a także ich opiekunom, aby mogli tutaj spędzać czas, korzystać z piękna natury.

Przedstawiciele nadleśnictw, a także osoby prywatne i firmy podczas uroczystej gali zostali wyróżnieni „Skrzydłami św. Rafała Archanioła”, statuetki przyznawanej za pomoc dla Ośrodka.

Współpraca placówki z leśnikami trwa już od wielu lat, m.in. w zagospodarowaniu terenu zielonego, który jest wykorzystywany w terapii osób niepełnosprawnych. Wspólna inicjatywa leśników i pracowników ośrodka zaowocowała stworzeniem alejek obsadzonych wieloma gatunkami drzew, których nazwy podopieczni sami wybierali podczas konkursów w ramach corocznych edycji Święta Drzewa.

- Bardzo dziękujemy leśnikom, gdyż jest to wyjątkowa przyjaźń – mówił ks. Kazimierz Tomasiak, dyrektor Ośrodka. – Leśnicy z wielkim sercem angażują się w nasze działania wspierania potrzebujących. Ta wiata będzie służyła także integracji. Tutaj, na świeżym powietrzu, będzie można być razem.
Do wiaty prowadzą chodniki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, powstały również ławy i stoły.

Ośrodek Caritasu Diecezji Gliwickiej w Rusinowicach zapewnia fachową opiekę rehabilitacyjną dzieciom i młodzieży. Przyjeżdżają tam osoby dotknięte poważnymi chorobami, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, przepukliną oponowo-rdzeniową, dystrofią mięśniową czy encefalopatią.

Rehabilitowani są także pacjenci w ciężkich stanach po wypadkach i operacjach. Często schorzenia są połączone z innymi niesprawnościami, jak upośledzeniem umysłowym, głuchotą, ślepotą czy napadami padaczkowymi. Ośrodek w przyszłym roku będzie obchodził 25-lecie istnienia. W ciągu tylu lat z rehabilitacji podczas turnusów skorzystało ok. 25 tys. osób z całej Polski.