„Łowcy miodu” z eko-Oscarem

Film przyrodniczy „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” został nagrodzony „zielonym Oscarem” – Panda Award. Produkcja została zrealizowana przy udziale Lasów Państwowych.
28.07.2017 | Roman Rogoziński, Nadleśnictwo Augustów

Film przyrodniczy „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” został nagrodzony „zielonym Oscarem” – Panda Award. Produkcja została zrealizowana przy udziale Lasów Państwowych.

Nagroda została wręczona 13 października podczas międzynarodowego festiwalu filmów o przyrodzie Wildscreen w Bristolu. Ceremonia była transmitowana przez BBC, a otworzył ją sir David Attenborrough, znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych i gwiazda BBC Earth.

Film „Łowcy miodu” nagrodę otrzymał w kategorii Ludzie i Przyroda. Jury w uzasadnieniu decyzji napisało, że produkcja urzeka swoją wyjątkowością: Łowcy miodu” to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii”.

Film „Łowcy miodu” będzie można obejrzeć 18 października w TVP 2. 

Nagrodę odebrali Dorota Roszkowska, producentka oraz Krystian Matysek, reżyser i autor zdjęć. Pomocy w realizacji filmu udzieliła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa Augustów, Browsk, Maskulińskie i Supraśl.
Cenny okazał się wkład osobowy, związany z aktorskimi debiutami dwóch leśników: Adama Kolatora i Adama Sieńki. Co ważne, zdjęcia do tego filmu, o niewątpliwych walorach edukacyjnych, były kręcone nie tylko w odległych zakątkach świata: w dalekim Nepalu i lasach Baszkirii, ale także przy barciach Nadleśnictwa Augustów. Producentem filmu jest Arkana Studio. 

Nagroda Panda Awards jest przyznawana w 20 kategoriach, m.in. za najlepszą fotografię, scenariusz, kampanię, prezentację, film w kategorii Ludzie i Przyroda (w tej kategorii nagrodzono polską produkcję), a także Złotą Pandę – dla najlepszego filmu festiwalu.

W każdej kategorii średnio było pięć nominowanych filmów i programów, wybranych spośród 900 nadesłanych z całego świata do selekcji, głównie z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych.  Nigdy w historii festiwalu wśród nominowanych nie było filmu z Polski.

O projekcie ochrony pszczół w Lasach można przeczytać w „Echach Leśnych"

Festiwal, odbywa się od 1982 r., jest jedną z najważniejszych na świecie imprez branży mediów przyrodniczych.
- Naszym celem jest umożliwienie spotkania najlepszych fotografów, filmowców i twórczych zawodowców z najbardziej zaangażowanymi działaczami ochrony przyrody, żeby razem tworzyli przekonujące opowieści o środowisku naturalnym. Żeby te opowieści inspirowały szeroką widownię do doznawania przyrody, czucia się jej częścią i ochraniania jej – tak o swojej misji mówią organizatorzy.

Wśród partnerów festiwalu są m.in. BBC EARTH, Disneynature, Nat Geo Wild, ORF, RED. Patronem festiwalu jest JKM Książę Edynburga.