„Echa Leśne” w jesiennej szacie

Już są dostępne kolejne „Echa Leśne”. Jesienny numer kwartalnika można również pobrać na tablet.
30.09.2016

Już są dostępne kolejne „Echa Leśne”. Jesienny numer kwartalnika można również pobrać na tablet.

W tekście okładkowym Adam Robiński przyjrzy się małym i sympatycznym jeżom („Pięć tysięcy kolców”). Choć jeż jest jednym z najczęściej występujących w kreskówkach zwierząt, to nadal wiedza o tych nocnych łowcach jest pełna stereotypów. Wbrew temu, co można zobaczyć w bajkach, jeże nie są smakoszami jabłek. Zamiast owoców wolą ślimaki, dżdżownice, owady, drobne ssaki czy ptasie jaja.

Poza tym w dziale Zwierzyniec można przeczytać o tym, co i dlaczego jedzą zwierzęta, aby poprawić sobie nastrój („Na zdrowie!”).

Natomiast w dziale W zielonej szacie w tekście Grzegorza Okołowa („Twarde życie na wydmie”), czytelnicy dowiedzą się, co i kiedy rośnie na wydmie. Ten specyficzny ekosystem doskonale ilustruje proces sukcesji ekologicznej. Jak podkreśla autor, na tych piaszczystych terenach można obserwować determinację, z jaką rośliny próbują opanować każdy skrawek podłoża.

Pobierz bezpłatnie jesienne „Echa Leśne".

Natomiast miłośnicy grzybobrania z zainteresowaniem przeczytają tekst o królu sezonu, czyli borowiku i jego różnych gatunkach. Równie dużo ciekawych informacji znajdziemy w artykule o pospolitej dzikiej róży („Szczególny dar lasu”).

Tekst o ptakach, a dokładnie o cietrzewiu, znajdziemy w dziale Dzika Polska. Te wojownicze leśne kuraki są jednymi z najbardziej zagrożonych przedstawicieli europejskiej fauny. Od wielu lat leśnicy angażują się projekty chroniące te piękne ptaki.

W tym jesiennym numerze dużo miejsca poświęcono na artykuły w dziale Człowiek i las. To właśnie tam znajdziemy teksty m.in. o różnych rodzajach rębni stosowanej przez leśników („Nie takie cięcie straszne”), inwentaryzacjach i o tym, po co się je przeprowadza („Po co się liczy?”), a także o programie, który LP prowadzą wspólnie ze Służbą Więzienną („Pomoc zza krat”).

W dziale Głośnym Echem Krzysztof Fronczak opisał proces zamierania świerków w lasach na terenie całej Polski („Odwrót świerka”).

O tych mniej znanych zakątkach Polski opowie Paweł Fabijański w „Skarbach natury i kultury” (Dzika Polska). Tym razem czytelnicy będą mieli okazję odkryć rezerwat „Pomorze”, gdzie rosną najstarsze i największe sosny Puszczy Augustowskiej.

Ponadto w numerze:

W RYTMIE NATURY
Jesień biegacza

EKO

Moc ziół
Kosmetyki zrobisz w domu

Z APARATEM W KNIEJĘ

(S)trawna uczta

Fotograficzne przygody

INSPIRACJE

Wciąż żyję w XVIII w
Sztuka ilustrowania

SMAKI NATURY
Co robić z grzybami, kiedy ich urodzaj?

„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.