„Cecylia” i „Józef” razem w finale

Lipa „Cecylia” i dąb „Józef" znalazły się w finale plebiscytu Drzewo Roku 2016. Konkurs jest organizowany przez Klub Gaja wspólnie z Lasami Państwowymi.
28.06.2016 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Lipa „Cecylia” i dąb „Józef" znalazły się w finale plebiscytu Drzewo Roku 2016. Konkurs jest organizowany przez Klub Gaja wspólnie z Lasami Państwowymi.

Lipa  „Cecylia" z Krościenka Wyżnego, która rośnie na terenie Nadleśnictwa Dukla, upamiętnia Cecylię z Fredrów Jabłonowską, siostrę Aleksandra Fredry. W pierwszej połowie XIX wieku, będąc właścicielką miejscowego dworu, organizowała akcje dobroczynne. Siostra komediopisarza została pochowana w grobowcu na tzw. Starym Kościelisku, nieopodal lipy, która później została nazwana jej imieniem.

Drobnolistna lipa, która znalazła się wśród finalistów konkursu, ma ok. 250 lat, 418 cm obwodu i 18 m wysokości, jest także pomnikiem przyrody.

 Głosowanie trwa do końca czerwca: www.drzeworoku.pl  

Znacznie starszy dąb „Józef" z Wiśniowej z Nadleśnictwa Strzyżów liczy sobie 650 lat  i 675 cm obwodu. Imię swe zawdzięcza Józefowi Mehofferowi. Ten znakomity malarz okresu Młodej Polski, przebywał często w dworze Mycielskich i uwiecznił drzewo na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu, będącego w obiegu w latach 30. ubiegłego wieku.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 r. programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania działań na rzecz ochrony drzew. Inauguruje go corocznie 10 października ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. To dobry, łatwy i opłacalny sposób ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Od początku programu Święta Drzewa, w ramach akcji w Polsce i na całym świecie posadzono 770 tys. drzew i zebrano ponad 3500 ton makulatury.