Dziesięć najlepszych miejsc na leśną majówkę

Już wkrótce rozpocznie się długi, majowy weekend. Warto skorzystać z okazji i wybrać się do jednego z zaproponowanych miejsc. W miniprzewodniku opisujemy atrakcyjne miejsca, na krótką wycieczkę za miasto, które znajdują się na terenie lasów.
25.04.2019

Już wkrótce rozpocznie się długi, majowy weekend. Warto skorzystać z okazji i wybrać się do jednego z zaproponowanych miejsc. W miniprzewodniku opisujemy atrakcyjne miejsca, na krótką wycieczkę za miasto, które znajdują się na terenie lasów.

58430304_424942101405254_2722811078693093376_n.png

 

  • Morze drzew - Leśny Ogród Botaniczny Marszewo (Nadleśnictwo Gdańsk)

Szczegóły: www.marszewo.edu.pl www.facebook.com/Marszewo/

Trójmiasto to nie tylko fontanna Neptuna, molo w Sopocie i Dar Pomorza. Warto poznać nowe miejsca i wybrać się do Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni. To nie tylko miejsce na piknik przy ognisku, tam też w klimacie przygody las stanieje się bliższy.

Największe atrakcje czekają odwiedzających podczas ogrodowych niedziel, w czasie tych spotkań są organizowane  warsztaty przyrodnicze, można także własnoręcznie wykonać karmik czy budkę dla ptaków.

Podczas zwiedzania ogrodu przyda się  aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk” i scenariusz zajęć dla rodziców odwiedzających ogród z dziećmi, który można pobrać na miejscu.

1_Marszewo1.JPG

Warto przejść się jednym z krótkich szlaków prowadzących na okoliczne wzgórza. Atrakcją Szlaku Alicji jest labirynt, a Szlaku Korzeni tematyczne chatki. Co ważne, Szlak Korzeni można pokonać nawet z dziecięcym wózkiem, problemów nie powinny mieć także osoby niepełnosprawne jeżdżące na wózku.   

W leśnym ogrodzie leśnicy pokazują przede wszystkim gatunki drzew i krzewów które można spotkać w polskim lesie. Natomiast kolekcje roślinne w ogrodzie są jeszcze młode, więc trzeba będzie poczekać na ich pełen rozkwit.

Tutaj znajdziesz Leśny Ogród Botaniczny: 54°31'12.6"N 18°25'01.0"E 

 

  • Historia ciekawsza od „Gry o tron” – Piramida w Rapie (Nadleśnictwo Czerwony Dwór)

Piramida w Rapie to jeden z najciekawszych zabytków nie tylko północno – wschodniej Polski, ale także w skali kraju i Europy. Piramida jest jedna z ostatnich pozostałości wielkiego rodu von Farenheit, którego włości ciągnęły się od Królewca do Warszawy. Historia rodu jest ciekawsza od fabuły „Gry o tron”: masoni, wielki majątek, romanse, awanse społeczne i mezalianse, przyjaźń z rodami królewskimi całej Europy, homoseksualne małżeństwo, muzeum znane w całej Europie i spektakularny upadek fortuny oraz tragiczny koniec sukcesji. Dziś pozostała piramida, założenie parkowe w Rapie i, po rosyjskiej stronie granicy, pałac w Bejnunach.

2_Rapa.JPG

Szczegóły: www.czerwony-dwor.bialystok.lasy.gov.pl  www.facebook.com/czerwonydwor/

Budowla o nietypowym kształcie powstała prawdopodobnie w 1795 r. Pierwotnie miała być lodownią umożliwiającą przechowywanie lodu oraz żywności w podczas ciepłych miesięcy. W XVIII w. podobne budynki powstały również w Poczdamie i Wiedniu. Jednak piramida w Rapie nigdy nie została wykorzystana jako lodownia.  Prawdopodobnie ze względu na ciężką zimę nowo wybudowana lodownia posłużyła jako tymczasowy grobowiec nestorki rodu, a po kolejnych zgonach stała się kaplicą grobową rodu. Przez lata miejsce było pozbawione opieki, przyciągało poszukiwaczy skarbów i wandali.

W 2018 roku dzięki staraniom Nadleśnictwa Czerwony Dwór, po trzech latach intensywnych prac, budowlę przywrócono do pierwotnego stanu i zabezpieczono, a szczątkom zmarłych przywrócono spokój.

Renowacja zabytku nie obdarła piramidy z tajemnicy i lekkiej nutki grozy. Niektórzy wierzą, że w piramidzie znajduje się czakram, mocą przewyższający ten w Częstochowie. Krzyżujące się linie mocy sprawią, że piramida to wyjątkowy portal miedzy wymiarami, a nad osobami, które wchodzą do jej wnętrza wisi klątwa von Faranheitów, poza tym aparaty fotograficzne i kamery w pobliżu piramidy odmawiają posłuszeństwa.

Tutaj znajdziesz piramidę w Rapie: 54°18'35.7″N 22°01'18.1″E, 54.309917, 22.021694,  X: 720407.05 Y: 696509.22

 

  • Nie tylko historia Juranda - Szlak Fortyfikacji Szczycieńskiej Pozycji Leśnej (Nadleśnictwo Spychowo)

Szczegóły: www.spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl www.facebook.com

Na Mazurach w Nadleśnictwie Spychowo został przygotowany wyjątkowy szlak pieszy, nie tylko dla osób intersujących się historią pierwszej i drugiej wojny światowej.

Wędrując leśna trasa można podziwiać Puszczę Piską, piękną panoramę na jezioro Zdróżno, a także historyczne umocnienia z lat 1901-1944. Fortyfikacje Szczycieńskiej Pozycji Leśnej to linia obronna dawnych Prus Wschodnich. Co ciekawe, w spychowskich lasach umocnienia zachowały się w bardzo dobrym stanie, gdyż nie zostały zniszczone przez działania wojenne.

3_Spychowo_fot. Adam Gełdon (2).jpg

Cały szlak jest oznakowany, a przy bunkrach i innych ciekawostkach historycznych widnieją tablice informacyjne ze szczegółowym ich opisem. Na tablicach znajdują się również wizualizacje danych fortyfikacji, które pokazują, jaką rolę pełniły w czasach wojennych i jak były skonstruowane.

Punktem początkowym szlaku jest plaża w miejscowości Połom niedaleko Spychowa, gdzie można pozostawić samochód, gdyż cała ścieżka ma kształt pętli.  Na trasie ok. 5 km można zwiedzić najbardziej charakterystyczne obiekty Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, co daje również możliwość prześledzenia zmian w koncepcjach obronnych oraz formach schronów na przestrzeni obu wojen światowych. Wszystkie obiekty są przystosowane do zwiedzania, choć warto wziąć ze sobą latarkę do oglądania wnętrza schronów. Czas potrzebny do przejścia całej trasy to jedynie 2 godziny.

Tutaj znajdziesz forty: współrzędne początku ścieżki: Sz. 53 °37', Dł. 21° 21'

 

  • Zielona majówka w stolicy – ścieżka „Goździkowe Bagno” (Nadleśnictwo Celestynów)

Szczegóły: www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl/  www.facebook.com/NadlesnictwoCelestynow/

Niedaleko Warszawy, w Nadleśnictwie Celestynów, znajduje się malownicza ścieżka edukacyjna, która prowadzi przez niewielkie torfowisko wysokie „Goździkowe Bagno”. Nazwa ta wywodzi się od pobliskiej leśniczówki Goździk, natomiast słowo „gozd” dawniej oznaczało wielki i stary las.

Największą atrakcją tego miejsca jest ścieżka  przez bagno, czyli drewniana kładka, która umożliwia jego przejście suchą stopą. Osobliwością przyrodniczą torfowiska jest rosiczka okrągłolistna, można tu zaobserwować również inne ciekawe rośliny - bagno zwyczajne i żurawinę błotną, usłyszeć puszczyka lub spotkać łosia! Kładka jest ogólnodostępna przez całą dobę, a wstęp jest bezpłatny.

4_Celestynów Róża Brytan.JPG

Podczas wizyty w celestynowskich lasach warto odwiedzić Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów. To tam można usłyszeć ciekawostki z leśnego świata i dowiedzieć się, jak leśnicy gospodarują zasobami natury. Pracownicy nadleśnictwa prowadzą w CEL bezpłatne zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji przyrodniczoleśnej, dla gości w każdym wieku. Atrakcją obiektu jest multimedialna ekspozycja przedstawiająca mieszkańców lasu. Centrum będzie otwarte dla zwiedzających 2 maja w godzinach 7:30-15:30.

Tutaj znajdziesz ścieżkę „Goździkowe Bagno”: 52°03'43.4"N 21°25'17.4"E

Tutaj znajdziesz Centrum Edukacji Leśnej: 52°03'37.6"N 21°25'18.2"E

 

  • Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

Szczegóły: www.okl.lasy.gov.pl/muzeum-lesnictwa

Muzeum to obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto chciałby zgłębić tajniki lasu i pracy z nim związanej. W XIX-wiecznych obiektach znajdujących się na terenie zabytkowego parku dendrologicznego, dla zwiedzających przygotowano ponad 4 tys. m2 wystaw. A to nie koniec, gdyż w parku czekają kolejne prezentacje, od potężnych maszyn leśnych poczynając, na sposobach ochrony niewielkich mrówek kończąc.

5_OKL_Muzeum Leśnictwa_Powozownia_fot. A. Antonowicz.jpg

Muzeum Leśnictwa skrywa wiele skarbów, m.in. niemal 200-letnie księgi drzewne, czaszkę tura – wymarłego gatunku, prace malarskie Juliana Fałata i Michała Wywiórskiego oraz miniatury mundurów Królewskiego Korpusu Leśnego z okresu Królestwa Polskiego. Wizyta w muzeum to także możliwość spojrzenia na życie leśnego ekosystemu zatrzymanego w kadrze i stanięcia oko w oko z dzikimi zwierzętami, których tryb życia uniemożliwia ich obserwację w naturze. Poza stałymi wystawami w Gołuchowie można zobaczyć liczne czasowe prezentacje m.in. rzeźby, fotografii oraz rzemiosła artystycznego współczesnych artystów podkreślające inspirującą rolę lasu w procesie twórczym.

Tutaj znajdziesz Muzeum Leśnictwa: ul. Działyńskich 2, Gołuchów

 

Wśród malowniczych ostępów Puszczy Kozienickiej znajduje się obiekt turystyczny, polana piknikowa, z której bierze początek ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła”. Nazwa wywodzi się od rezerwatu „Źródło Królewskie”, przez którego teren częściowo przebiega ścieżka dydaktyczna,  a na odcinku pół kilometra biegnie wzdłuż rzeki Zagożdżonki, gdzie drewnianymi podestami dotrzemy do bijącego od wieków źródła.

Jak głosi legenda wodę z niego pijał król Władysław Jagiełło podczas licznych polowań w puszczy.

6_KozienicePodesty wzdłuż rzeki.JPG

Dzisiaj korzystający z trasy turyści mogą poznać bogatą przyrodę - chronione siedliska przyrodnicze lub stanowiska bobrów, poza tym ciekawą historię terenu oraz historie gospodarki leśnej. Dla turystów przygotowano miejsca wypoczynku - wiaty wyposażone w stoły i ławki.

Tuż przy polanie nadleśnictwo zabezpiecza drewno opałowe, które można wykorzystać rozpalając ognisko w miejscu do tego wyznaczonym. W pobliżu ścieżki znajduje się szlak do jazdy konnej. Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu leśnym w pobliżu ścieżki „Królewskie Źródła”.

Długość całkowita trasy wynosi 3 km, jest dostępna ona również dla osób niepełnosprawnych (za wyjątkiem odcinka wzdłuż rzeki Zagożdżonki). Przejście trasy  zajmie około 2-3 godzin.

W lasach Nadleśnictwa Kozienice znajdą coś dla siebie zarówno piechurzy, jak i miłośnicy turystyki rowerowej i konnej.

Tutaj znajdziesz Królewskie Źródła: Dojazd do ścieżki (3,5 km) od szosy Radom - Kozienice w kierunku „Leśniczówki" drogą po starej kolejce wąskotorowej.

 

  • Jeden z siedmiu cudów Polski - 24 wodospady na Roztoczu (Nadleśnictwo Józefów)

Szczegóły: www.jozefow.lublin.lasy.gov.pl

Miłośników przyrody, którzy uwielbiają odkrywać tajemnice skrywane przez polskie lasy, zapraszamy w urokliwe knieje Puszczy Solskiej. Obowiązkowym punktem na mapie turystów odwiedzających region Roztocza na Lubelszczyźnie powinna być wizyta w rezerwacie przyrody „Nad Tanwią”.

Ten wyjątkowy obszar chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzek Jeleń i Tanew, a jego najcenniejszą osobliwością są aż 24 regularnie rozmieszczone, malownicze  wodospady, zachowane w naturalnym stanie. Ich widok niejednego zachwyci, a ci, którzy będą podziwiać je z bliska ukołysze odprężający szum opadającej wody.

7_Jozefow Andrzej Czacharowski.jpg

Bajkowej scenerii okolicznemu krajobrazowi dodadzą śródleśne łąki, licznie rozsiane strome wąwozy, wydmy i jary oraz bagna umiejscowione w dolinach rzek pośród wysokich sosen górujących nad tym przepięknym terenem. Kolejną zachętą  do odwiedzenia tego zakątka Polski są  miejsca z chronionymi gatunkami roślin oraz szybujące na niebie rzadkie gatunki ptaków na czele z bocianem czarnym.

Rezerwat „Nad Tanwią” był uznany za jeden z siedmiu cudów Polski w rankingu magazynu „National Geographic Traveler”. Czas samemu przekonać się o jego niezwykłości.

Tutaj znajdziesz rezerwat: 50°23’38.51’’ N 23°12’25.2’’ E

 

  • Bieszczadzkie żubry (Nadleśnictwo Stuposiany)

Szczegóły: lasybieszczadzkie.pl  www.facebook.com/centrumpromocjilesnictwa  www.facebook.com/NadlesnictwoStuposianyLasyPanstwowe

Muczne to magiczna bieszczadzka miejscowość. Jedni twierdzą, że znajduje się na końcu świata, inni wręcz przeciwnie – mówią, że to prawdziwy początek świata. Tutaj można zatopić się w nieokiełznanej i wszechobecnej przyrodzie.

Główną atrakcją tego miejsca jest prowadzona przez leśników Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem. Znajduje się  ona przy trasie Stuposiany - Muczne, około 2,5 km przed miejscowością Muczne. Obecnie w zagrodzie znajduje się 11 żubrów rasy białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej.

Zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która była zapoczątkowana w 1963 roku.

Ważnym elementem działania na rzecz ochrony gatunku jest tworzenie nowych, wolno żyjących stad.  W marcu 2018 roku siedem żubrów z muczniańskiej zagrody wypuszczono na wolność. To dało początek liczącemu już 11 osobników stadu Górny San II.

8_Stuposiany.JPG

Tuż obok zagrody znajduje się Ośrodek Centrum Promocji Leśnictwa CPL Lasy Bieszczadzkie w Mucznem. CPL to nowoczesny ośrodek łączący charakter szkoleniowo-edukacyjny z wypoczynkowym i noclegowym. W ośrodku można skorzystać z 38 pokoi, z których roztacza się niesamowity widok na najpiękniejsze szczyty górskie, a także tereny leśne.

W pobliżu ośrodka znajduje się mały drewniany kościółek oraz arboretum krzewów polskich, miejsca idealne na rodzinne spacery, oraz wielofunkcyjna drewniana wiata, z której można skorzystać podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. 

Tutaj znajdziesz ośrodek: X 147120.32 Y 773180.58, N: 49o7`50.85” E: 22o44`46.42”

Tutaj znajdziesz zagrodę: X 148353.55 Y 770818.38, N: 49o8`34.26” E: 22o42`52.51”

 

  • Wielka Rodzinna Majówka z Leśnikiem w Górach Izerskich (Nadleśnictwo Świeradów)

1 maja Nadleśnictwo Świeradów zaprasza na siódmą Wielką Rodzinną Majówkę z Leśnikiem. W ramach wydarzenia przygotowano cztery wycieczki po Górach Izerskich.

  • Wyprawa geologiczna „Z młotkiem w góry” prowadząca leśnymi ścieżkami pod zabytkową kopalnię „Jan”, podczas której towarzyszyć będzie geolog opowiadający o ukrytych w kamieniach skarbach.
  • Wycieczka poprowadzona przez leśne trolle i wiedźmy, które opowiedzą uczestnikom o historii regionu, legendach, sportowych tradycjach i klęsce ekologicznej. Będzie to najdłuższa wędrówka podczas Majówki.
  • Wycieczka dla najmłodszych ścieżką edukacyjną „Zajęcznik”, przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi.
  • Przejażdżka  dla rowerzystów pierwszymi w Polsce trasami Single Track.

9_swieradów_wiedźma opowiada.jpg

Leśnicy już teraz zapraszają całe rodziny do wspólnych zabaw i rozwiązywania questów, będących nowością podczas spacerów ścieżkami.

Szczegóły:facebook.com/events  www.facebook.com/nadlesnictwo.swieradow/

Po powrocie z wypraw wszyscy spotkają się przed siedzibą nadleśnictwa na pikniku edukacyjnym. Leśnicy przygotowali wykłady na temat Gór Izerskich, warsztaty, pokazy, stoisko z tradycyjną kuchnią myśliwską oraz wyborną grochówkę przygotowaną przez strażaków z ochotniczej straży pożarnej.

To nie koniec atrakcji. Wieczorem leśnicy zapraszają na prezentację i wycieczkę ornitologiczną „Co w lesie huczy”.

Tutaj rozpoczyna się Majówka z Leśnikiem: Start przy Nadleśnictwie Świeradów, ul. 11-go Listopada 1, Świeradów-Zdrój

 

  • Puszcza Knyszyńska w pigułce – Arboretum w Kopnej Górze (Nadleśnictwo Supraśl)

Szczegóły:www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl  www.facebook.com/nadlesnictwosuprasl/

Arboretum w Kopnej Górze to ogród botaniczny połączony z parkiem leśnym rozciągającym się na obszarze 26 ha. Na tej stosunkowo niewielkiej, jak na warunki puszczańskie, powierzchni można podziwiać większość typów siedliskowych lasu charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej.

Źródłem tego bogactwa jest znaczne zróżnicowanie rzeźby terenu (od 132 do 154 m n.p.m.) oraz duża rozmaitość gleb. Nie tylko osoby intersujące się rodzimą przyrodą mają szansę poznać puszczę „w pigułce".

Na nieleśnych fragmentach arboretum, ale także pod okapem drzew, można obejrzeć rośliny jakich nie spotkamy w polskich lasach. W naturalnym, puszczańskim otoczeniu prezentowane są drzewa i krzewy pochodzące z różnych stron świata oraz ich ogrodowe odmiany.

W ciągu ponad dwóch dekad istnienia arboretum zgromadzono tam około 350 gatunków i odmian drzew oraz krzewów potrafiących wytrzymać w tutejszym, niezbyt sprzyjającym uprawie roślin, klimacie.

10_Arboretum_kopna_gora2.jpg

Najbardziej urokliwe miejsce w arboretum znajduje się w południowo-wschodniej części, nad tzw. Dużym Stawem. Kolekcja lilii wodnych kwitnących w różnych kolorach  i  rozległy widok na łąki nad rzeką Sokołdą są magnesem dla niemal wszystkich odwiedzających  park. Dlatego zbudowano tam niewielką wiatę oraz plac zabaw dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że lilie można podziwiać dopiero od czerwca, gdyż młode liście i pąki kwiatów potrzebują czasu na dotarcie do powierzchni wody. Również nie zobaczymy ich o zmroku lub w wyjątkowo pochmurne dni.

Po wyjściu, jeśli pójdziemy szosą w lewo po około 300 metrach, znajdziemy się na rozległej polanie - dawnej składnicy drewna. Przy znajdującej się tam wiacie można odpocząć, rozpalić ognisko i zjeść posiłek. Miejsce to jest jednym z ważniejszych przystanków biegnącej przez Kopna Górę ścieżki szlakiem powstania styczniowego. Tam też rozpoczyna się 4-kilometrowa ścieżka edukacyjna „Woronicza”.

Warto wiedzieć, że wejście na teren Arboretum jest bezpłatne. Od 1 kwietnia do 30 września jest ono czynne od godz. 9 do godz. 19 we wszystkie dni tygodnia. Grupy zorganizowane są  oprowadzane przez przewodnika, ale tylko w dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu.

Przy drodze znajduje się parking, a na terenie Arboretum jest wiele miejsc na piknik.

Tutaj znajdziesz arboretum: Kopna Góra 1, Kopna Góra